صفحه اصلی / خبرخوان / علت کاهش قیمت دلار چیست؟

علت کاهش قیمت دلار چیست؟


یک کارشناس بازار ارز معتقد است: شایعه ارز تک نرخی در محدوده 3300 تومان و شائبه کنترل دولت برای کاهش نرخ ارز با نزدیکی به انتخابات، نرخ دلار در بازار آزاد را کاهش داده است.
امیرمحمد خدیوی اظهار کرد: بازار آزاد ارز در چند روز اخیر تحت الشعاع دو موضوع اصلی شایعه تک نرخی شدن ارز در محدوده قیمتی 3300 تومان و شائبه کنترل دولت در راستای جلب رضایت عمومی با نزدیکی به انتخابات اسفندماه، قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه،‌ متاسفانه کاهش قیمت دلار به عنوان یک افتخار در بین دولت‌ها جا افتاده است، ادامه داد: دولت یازدهم رشد نرخ دلار را با یک شیب منطقی همواره رعایت کرده که این موضوع مورد قبول تمام افراد فعال در حوزه اقتصاد بوده و به نظر می رسد رئیس کل بانک مرکزی تاکنون در دوران فعالیت خود در بانک مرکزی را به صورت استاندارد این امر را مدیریت کرده است.

این کارشناس بازار ارز خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش قیمت نفت کاهش قیمت دلار منطقی نیست و نباید با توجه شرایط اقتصادی کشور از کاهش نرخ ارز دفاع کرد.

خدیوی یادآور شد: تک نرخی کردن ارز یک پروسه طولانی مدت است و نمی‌توان آن را با زور و کنترل‌های غیرمتعارف به سرانجام رساند. نرخ دلار را بدون برنامه ریزی بلندمدت و با کنترل‌های غیرمتعارف نمی‌توان تک نرخی کرد، بازارها در تمام دنیا تحت تاثیر عرضه و تقاضا هستند و نباید به صورت دستوری با آن‌ها برخورد شود.

منبع: اقتصاد نیوز0 نظر برای “ علت کاهش قیمت دلار چیست؟

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود. *