صفحه اصلی / اخبار/ موفقیت و زندگی / خودشناسی/ آیا از ناخن جویدن هنگام استرس خسته شده اید؟

آیا از ناخن جویدن هنگام استرس خسته شده اید؟


آیا از ناخن جویدن هنگام استرس خسته شده اید؟

همه ی ما ناخن جویدن را در هنگام استرس تجربه کرده ایم. هنگامی که استرس داشتیم یا اضطراب بر ما غلبه کرده بود.

ناخن جویدن یک عادت است که اغلب از کودکی آغاز می شود و می تواند تا بزرگسالی ادامه پیدا کند. استرس و خستگی عامل اصلی ناخن جویدن است و این کار اغلب راهی برای کاهش استرس است.

ناخن جویدن ممکن است نشانه ای از یک بیماری روانی مانند اختلال وسواسی جبری (OCD) باشد. افرادی که وسواس دارند و چند بار در روز به عادت همیشگی  دست خود را میشورند و سایر عادت های وسواسی دیگر…،ممکن است ناخن خود را به عنوان بخشی از طیف همان رفتارهای قبلی بجوند. بسیاری از کودکانی که ازاختلالات روانپزشکی مانند اختلال بیش فعالی با کمبود توجه، اختلال نافرمانی مقابلهای (ODD)، اختلال اضطراب جدایی، و یا تخت خواب خیس کردن داشته باشند مستعد عادت کردن به جویدن ناخن میباشند.

عوارض عادت به جویدن ناخن

گاز گرفتن و یا جویدن ناخن به طور منظم  باعث آسیب شدید به ناخن و پوست اطراف آن  میشودوهم عواقب جسمی و روحی دارد.با جویدن ناخن های خود به طور منظم  می توانید انگشتان خود را به رنگ قرمز و دردناک نبدیل کنیدو این منطقه از پوست اطراف ناخن  ممکن است دچار خونریزی وعفونت گردند. باکتری ها و ویروس هایی که در ناخن های شماست میتواند شما رادر ابتلا به انواع بیماریهای باکتری ها و ویروس ها آسیبب پذیر کندو همچنین جویدن ناخن نیز می تواند دندان های شما آسیب برساند و به ضعیف شدن تراز دندان های شما منجر گردد.
و از همه مهمتر ظاهر ناخن جویده نیز می توانددر جمع دوستان و آشنایان شرم آور و خجالت آور باشد که این عامل هم  تنها می تواند به اضطراب و استرس شما اضافه کند.

درمان جویدن ناخن

بسیاری از کودکان با توجه به سفارش و پندهای والدین که انجام این عمل عادتی ناپسند و غیرمعمول است در نهایت از جویدن  ناخن دست برمیدارند. اما برای نوجوانان و بزرگسالان است که هنوز هم با عادت جویدن ناخن دست و پنجه نرم میکنند راهکارهای زیر پیشنهاد میشود:

    لاک زدن ناخن در دختران که طعم تلخ وتند و زننده لاک شما را از گاز گرفتن منصرف کند. شما می توانید از این روش به طور منظم برای جلوگیری از گاز گرفتن ناخن استفاده کنید.
     ناخن های خود را کوتاه نگه دارید ، این کار شانس کمتری را به شما میدهد که ناخن های خود را بجوید.
     جذاب تر کردن ناخن و به عبارتی مانیکورناخن شما را از جویدن ناخن هایی که به زحمت و هزینه جذاب کرده اید منصرف میکند.
     استرس خود را مدیریت کنید! ورزشی مثل یوگا، یا تنفس عمیق و یا فشردن یک توپ در مواقع استرس  زا به شما آرامش میدهد.
     با قرار دادن یک باند کشی در اطراف مچ دست خودبه خودتان یادآوری کنید که شما در حال ترک این عادت هستید و هر موقع خواستید ناخن خود را بجوید با نگاه کردن به باند کشی مچ دست و با توجه به هدفی که دنبال میکند یعنی ترک ناخن جویدن ، مسلما از این کار منصرف میشوید.
     و در آخر شما میتوانید با پوشیدن دستکش و عدم در دسترس قرار دادن ناخن های خود مانع از این کار شوید.0 نظر برای “ آیا از ناخن جویدن هنگام استرس خسته شده اید؟

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.