صفحه اصلی / اخبار/ خانه داری / نکات خانه داری/ از این اشتباهات خانه داری دوری کنید!

از این اشتباهات خانه داری دوری کنید!


از این اشتباهات خانه داری دوری کنید!

خانم های عزیز ، اشتباهات زیر در خانه داری می تواند سلامت شما به خطر بیندازد، پس از آن ها دوری کنید.

برای تمیزکاری همیشه عجله دارید؟
اگر پاک کننده را روی سطحی می پاشید و بلافاصله آن را خشک می کنید با این کار در واقع همه میکروب ها را سرجای خود باقی گذاشته اید. وقتی از یک ماده پاک کننده استفاده می کنید، این ماده سطح آلودگی را می پوشاند و برای اینکه بتواند میکروب ها را از بین ببرد نیاز به زمان دارد. اما وقتی به سرعت سطح ضدعفونی شده را خشک می کنید، میکروب هایی که به جا می مانند، می توانند سبب بروز بیماری شوند.
راه حل
از روی برچسب محلول ضدعفونی کننده زمانی را که باید پاک کننده روی سطح باقی بماند بخوانید. این مدت برای اغلب پاک کننده ها ۱ تا ۳ دقیقه است اما بعضی از آنها که برای تمیز کردن جاهای بسیار آلوده مثل محل نگهداری حیوانات به کار می روند باید تا چند روز باقی بمانند.
 
 
پاک کننده ها را با هم مخلوط می کنید؟
ترکیب مواد ضدعفونی کننده با هم می تواند عواقب بدی داشته باشد. وقتی که اسیدها و مواد سفیدکننده موجود در این پاک کننده ها با هم ترکیب شوند ترکیبات خطرناکی مثل گاز کلر تولید می شود که بسیار سمی است. این گاز به خصوص اگر در یک محیط بسته باشید، می تواند کشنده باشد. ترکیب سفیدکننده و آمونیاک هم بخاری تولید می کند که سبب التهاب مجرای تنفسی و آسیب به ریه ها می شود. توصیه دانشمندان به خانم های خانه دار در یک کلام این است: «هرگز مواد پاک کننده شیمیایی را با هم مخلوط نکنید.»
راه حل
هر بار از یک پاک کننده کم خطر استفاده کنید. اگر به یک پاک کننده قوی برای تمیز کردن چیزی مثل روغن گریس نیاز داشتید لازم نیست حتما سراغ یک ماده خطرناک بروید. کافی است از محلول ۱۰ درصد سرکه و آب استفاده کنید. تاثیری که سرکه در از بین بردن باکتری ها و براق کردن سطوح دارد خیلی زیاد است.
 
 
از دستکش پوشیدن فراری هستید؟
شاید فکر کنید دستکش فقط مخصوص پوست های حساس است ولی حتی پوست سالم هم نیاز به محافظت دارد. تحقیقات نشان می دهد مواد موجود در اغلب پاک کننده ها که عامل از بین بردن آلودگی هستند، سبب نفوذ ذرات سمی به زیر پوست می شوند. گروهی از حلال ها که به اسم اترگلیکول اتیلن مشهورند، می توانند به گلبول های قرمز خون، کلیه ها و کبد آسیب وارد کنند و خطر سرطان را افزایش دهند. این ذرات سمی روی سیستم تولید مثل نیز اثر منفی به جا می گذارند و ممکن است سبب نازایی شوند. علاوه بر این ترکیبات شیمیایی موجود در پاک کننده های خانگی به پوست هم آسیب وارد می کنند و باعث التهاب یا خشکی و ترک خوردن پوست می شوند. وجود چنین ترک هایی در پوست هم در واقع یک مسیر سرراست را برای ورود باکتری ها و مواد شیمیایی به جریان خون فراهم می کند.
راه حل
دستکش بپوشید! حالا می خواهد یکبار مصرف باشد یا یک دستکش بادوام تر. برای هر کاری هم دستکش جدا در نظر بگیرید تا میکروب ها از طریق آنها منتقل نشوند. می توانید از رنگ های مختلف استفاده کنید تا با هم اشتباه نشوند. مثلا یک جفت دستکش زرد برای شستن ظرف ها و یک جفت قرمز هم برای شست وشوی سرویس بهداشتی.
 
 
بالش ها و ملحفه ها را دیر به دیر می شویید؟
همه ما خوب می دانیم که شستن لباس های چرک و آلوده جلوی رشد و نمو موجودات میکروسکوپی و انگلی را می گیرد و محل زندگی را از وجود ذرات آلرژی زا پاک می کند. اما بعضی از خانم های خانه دار فراموش می کنند بالش ها، کوسن ها، ملحفه ها و مبل ها هم جزیی از محل زندگی ما هستند و بدن ما دایم در تماس با آنها است. تماس با لباس و رختخواب شسته نشده می تواند نشانه های حساسیت به گرد و غبار و آسم را بدتر کند و سبب بروز اگزمای پوستی شود.
راه حل
هر هفته ملحفه ها را با آب داغ بشویید. ماهی یکبار هم بالش ها، کوسن ها و راحتی ها را اتو بکشید یا با بخار خشک شویی کنید. اگر رختخواب تان از پر درست شده دقت کنید حتما عاری از موجودات انگلی مثل شپش و کنه باشد.
 
 
اسپری را از خودتان جدا نمی کنید؟
بیشتر مواد پاک کننده، چه به صورت محلول باشد چه به شکل اسپری، بسیار سمی هستند و استفاده بیش از حد آنها محیطی ناسالم را برای ما به وجود می آورد. استفاده بیش از حد از اسپری یعنی پخش کردن ذرات زیان آور به صورت گاز در هوا و در نتیجه جذب آن از راه چشم ها، بینی و دهان. این ذرات می توانند باعث سوزش مجرای تنفسی و ریه ها و ایجاد حساسیت شوند. آمارها نشان می دهد کسانی که دست کم هفته ای یک بار از اسپری پاک کننده استفاده می کنند در مقایسه با آنهایی که اصلا با این مواد کار نمی کنند ۴۹ درصد بیشتر در معرض حمله های آسم هستند.
راه حل
همیشه برچسب این محصولات را قبل از مصرف با دقت مطالعه کرده و اگر توصیه ای درباره نحوه مصرف آن داشت رعایت کنید. مثلا اگر لازم به استفاده از دستکش یا محافظت از چشم ها یا ضرورت استفاده از این مواد در یک محیط آزاد بود حتما این نکات را جدی بگیرید تا با کمترین آسیب به سلامتی تان پاکیزه ترین و سالم ترین محیط زندگی را برای خود و خانواده تان فراهم کنید.
 0 نظر برای “ از این اشتباهات خانه داری دوری کنید!

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.