صفحه اصلی / اخبار/ مد و زیبایی / مد و مدگرایی/ انتخاب رنگ سال

انتخاب رنگ سال


انتخاب رنگ سال

آیا می دانید انتخاب رنگ سال چگونه صورت می گیرد؟

جالب است بدانید که انتخاب رنگ سال هم برای خودش تشکیلات و ضوابطی دارد!
برای توضیح در این مورد، باید به دهه ها پیش، یعنی دقیقا سال ۱۹۶۳ برگردیم، در این زمان یک فارغ التحصیل رشته شیمی به نام لارنس هربرت، یک سیستم برای استاندارد کردن رنگ ها، بنا نهاد. به هر رنگ، به این ترتیب، عددی اختصاص داده می شد و دیگر قضاوت متغیر مردم، باعث نمی شد که رنگی با رنگ دیگر اشتباه گرفته شود.

متعاقب این کار، آقای لارنس شرکتی را تأسیس کرد و نامش را پنتون Pantone گذاشت. پنتون به معنی «همه رنگ ها» است. (پن یعنی همه و تون هم معنی رنگ را می دهد.)
به این ترتیب دیگر مردم و صاحبان صنایع مد، می توانستند به صورت عینی تری در مورد رنگ ها با هم تبادل نظر داشته باشند.
به زودی این شرکت با تبلیغ در هفته های مد نیویورک برای خود، شهرتی کسب کرد. سپس پای هدایا و اشیای با برند و مارک پنتون به میان آمد و پس از آن فروشگاه ها و بوتیک هایی با این برند، پا گرفتند. حتی کافه تریایی در موناکو تأسیس شد که اغذیه را بر اساس رنگ، به مشتری ها پیشنهاد می کرد. این کالاها یا اغذیه البته واقعا توسط خود پنتون تولید نمی شدند، اما تحت مجوز و لیسانس این شرکت تولید و توزیع می شدند.
جالب است بدانید که استانداردهای رنگ پنتون، یکی از سیستم های استانداردی که توسط مرجع بین المللی رنگ یا International Colour Authority (ICA) مورد استفاده قرار می گیرد.
با این مقدمه می رسیم به «رنگ سال»:
پنتون هر ساله در همایشی رنگ سال را انتخاب می کند و این رنگ، خیلی زود توسط طراحان و صاحبان صنایع پوشاک و مد، مورد توجه قرار می گیرد و وارد محصولاتشان می شود.
جالب است بدانید که امروز اعلام شد که برای اولین بار در تاریخ، سال ۲۰۱۶، دو رنگ سال خواهیم داشت که در طیف رنگ صورتی و آبی هستند و به صورت دقیق یکی از این رنگ ها صورتی کم رنگ و دیگر موسوم به baby blue است که معادل خوبی در فارسی برایش پیدا نکردم.


البته پنتون رأسا، دست به انتخاب رنگ سال نمی زند و این کار را بعد از نظرخواهی از طراحان دکور و مد، تولیدکنندگان صنعتی و خرده فروشان انجام می دهد.
گاهی، فراگیر شدن استفاده از یک رنگ سال زمان بر می شود و مدت بیشتری طول می کشد تا رنگ در اذهان و سلایق مردم جا بیفتد.

 0 نظر برای “ انتخاب رنگ سال

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.