صفحه اصلی / اخبار/ سرگرمی / اینجا کجاست؟/ برترین آکواریوم های دنیا

برترین آکواریوم های دنیا


برترین آکواریوم های دنیا

دیدن این آکواریوم ها خالی از لطف نیست.

برای توصیف تماشای زندگی دریایی از طریق اکواریوم های مدرن، تنها می توان کلماتی مانند فراموش نشدنی، جادویی و لذت بخش را به کار برد. تصور کنید که چه طور یک آکواریوم نه چندان بزرگ ۵۰۰ لیتری در یک مرکز تجاری مسافران زیادی را به سمت خود می کشد، حال اگر این آکواریوم در ابعادی خیلی بزرگتر و در حد یک میلیون لیتر گنجایش داشته باشد و کوسه ها، لاک پشت ها، پنگوئن ها و گونه های مختلف جانوران دریایی در آن زندگی کنند تا چه میزان می تواند دیدنی و جذاب باشد. این مقاله ۷ آکواریوم برتر دنیا را به شما معرفی کنیم:
۱.آکواریوم  بزرگ لیسبون ، لیسبون، پرتغال

این آکواریم یا بهتر است بگوییم Oceanarium (یک آکواریم بسیار بزرگ از آب دریا که در آن از جانوران دریایی برای مطالعه و بازدید عمومی استفاده می شود) که بزرگترین نمونه در اروپاست در سال ۱۹۹۸ افتتاح شده است. آکواریم لیسبون را یک مخزن مرکزی با اندازه های ۲۳x ۳۲ متر با حجمی حدود۰۰۰ ۵ متر مکعب و ۴ مخزن کوچکتردر اطراف آن تشکیل می دهند، که با جانورانی از اقیانوس های آرام و اطلس به همراه قطب شمال و جنوب پر شده است. درکل، آکواریم دارای بیش از ۸ هزار جانوردریایی و ۵۰۰گونه از گیاهان است.۲.آکواریوم Aqwa ، پرت (Perth )، استرالیا

آکواریوم پرت به سبب داشتن جانوران دریایی بومی استرالیا که از سواحل غربی استرالیا جمع آوری شده اند، مورد توجه قرار گرفته است. آکواریوم اصلی(گنجایش ۳ میلیون لیتر)، دارای ابعاد ۴۰ در ۲۰ متر و عمق ۴.۵ متر است. اغلب بازدیدکنندگان مجذوب تونل زیرآبی ۹۸ متری آن می شوند که از طریق دیوارهای شفاف آن می توانند گونه های مختلف جانوران دریایی از جمله کوسه ها، لاک پشت ها، ستاره های دریایی، خوک های آبی و صخره های مرجانی بسیار زیبا را ببینند.


۳.آکواریوم L’Oceanogràfic ، والنسیا، اسپانیا

این آکواریم که در قلب شهر مدرن و هنری والنسیا واقع شده است، بزرگترین پارک اقیانوس شناسی  اروپا است و در فضای باز قرار دارد. مساحت آن در حدود ۱۱۰ هزار مترمربع است. ساختمان اصلی  شکلی شبیه به نیلوفرآبی دارد و توسط معمار برجسته Felix Candela طراحی شده است. ۴۵۰۰ گونه ی متفاوت از ماهی ها و جانوران دریایی که اکو سیستم دریای مدیترانه ، قطب شمال و جنوب و دریاهای گرمسیری را تشکیل می دهند در آکواریوم Loceanografic زندگی می کنند.


 

۴.آکواریوم Okinawa Churaumi ، اوکیناوا، ژاپن

پیش از ساخته شدن آکواریوم آتلانتا، این اکواریوم بزرگترین آکواریوم از این نمونه به شمار می رفت. آکواریوم اوکیناوا چورامی (Okinawa Churaumi )که خیلی خوب زندگی دریایی در جزایر ژاپنی را به نمایش می گذارد دارای سه منطقه است. ابتدا بازدیدکنندگان با آب های کم عمق و صخره های مرجانی روبه رومی شوند، و به تدریج به سمت قسمت های عمیق تر اکواریوم و موجودات زنده درجریان گرم کورشیو پیش می روند و سپس به جانوران قسمت های عمیق تر می رسند که معمولا کمتر دیده می شوند.


۵.آکواریوم Aquadom ، برلین، آلمان

این اکواریوم که در هتل ۵ ستاره رادیسون بلو( Radisson Blu) برلین ساخته شده است، یکی از جذاب ترین نمونه ها در دنیاست. یک لوله ی استوانه ای شکل با ارتفاع ۲۵ متر و قطر خارجی ۱۱ متر. حجم آکواریوم نزدیک به ۱ میلیون متر آب است و بیش از ۲۶۰۰ ماهی از ۵۶ نوع مختلف در آن زندگی می کنند. در کنار این آکواریوم استوانه ای یک آسانسور دوطبقه شیشه ای وجود دارد که به ارامی بازدیدکنندگان و گردشگران را از طبقه ی همکف تا بالای آکواریوم و زیر یک گنبد شیشه ای بزرگ بالا می برد. ظرفیت این آسانسور ۳۰ نفر است.


۶.آکواریوم دبی، دبی ، امارت


در آکواریم غول پیکر دبی ۳۳۰۰۰ ماهی و جانور دریایی از ۸۵ گونه ی مختلف زندگی می کنند. پنجره ی عظیم مشاهده ی آن، سبب شده است که این آکواریوم رکود” بزرگترین پنل آکریلیک ” در دنیا را در کتاب رکوردهای کینس به نام خود ثبت کند، ابعاد آن ۳۲.۸۸x۸.۳ متر است و ضخامت آن ۷۵۰ میلی متر است.  همچنین از طریق تونل آن نیز می توانیدگونه های مختلف جانوران دریایی را از نزدیک مشاهده کنید. آکواریوم دبی جزئی از مرکز خرید (دبی مال) است که در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد.

 

۷. آکواریوم Georgia ، آتلانتا، آمریکا

این آکواریوم با حجمی بیش از ۳۱ هزارمترمکعب و داشتن بیش از ۱۰۰ هزار موجود از اعماق دریا بزرگترین آکواریوم در دنیا نام گرفته است. شکل ساختمان شبیه به یک کشتی کروز است که به ۶۰ آکواریوم جدا تقسیم می شود. بزرگترین بخش که در حدود ۳چهارم از کل را در برمی گیرد محل زندگی دو کوسه نهنگ است، که بزرگترین نوع ماهی در اقیانوس هستند. آکواریوم آتلانتا نه تنها یک مرکز تفریحی پرطرفدار است و بیش از ۲ میلیون نفر از آن بازدید کرده اند بلکه یک مرکز مهم برای تحقیقات اقیانوس شناسی نیز به شمار می رود.0 نظر برای “ برترین آکواریوم های دنیا

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.