صفحه اصلی / اخبار/ سرگرمی / اینجا کجاست؟/ جالب ترین کتابخانه ها

جالب ترین کتابخانه ها


جالب ترین کتابخانه ها

قطعا اگر شما هم به خواندن کتاب علاقه مندید، تجربه ی خواندن کتاب در این کتابخانه ها می تواند برایتان بسیار لذت بخش باشد.

کتابخانه‌ها هزاران کتاب از رشته‌های مختلف را در دل خود جای داده‌اند بنابراین می‌توان گفت کتابخانه‌ها منبعی الهام‌بخش برای عاشقان کتاب محسوب می‌شوند.

اگر شما هم از عاشقان کتاب هستید اجازه دهید با هم سفری به زیباترین کتابخانه‌ های جهان داشته باشیم و تقریباً در هر قاره با یکی از دیدنی‌ ترین کتابخانه‌ های جهان آشنا شویم:

۱-کتابخانه ملی چین، پکن

کتابخانه ملی چین بیش از ۳۱ میلیون عنوان از جمله کتاب‌ها، ادبیات چین و اسناد تاریخی را در خود نگه‌داری می‌کند. این کتابخانه مجلل بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی قاره آسیا و یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های جهان محسوب می‌شود. اگر حتی چند روز را هم صرف کاوش در کتابخانه ملی چین کنید باز هم نمی‌توانید با تمام منابع ارزشمندی که در آن وجود دارد آشنا شوید.

۲-کتابخانه نسخ خطی و کتاب‌های کمیاب، کانکتیکات

اگر چه در حال حاضر این کتابخانه نسخ خطی به دلیل بازسازی‌های گسترده تعطیل است، اما بعد از بازگشایی آن در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ می‌توانید از این کتابخانه بازدید کنید و با تغییرات و بهبودهایی که در آن انجام شده است آشنا شوید. نمای بیرونی سنگ مرمر این کتابخانه از منابع ارزشمند آن در برابر نور خورشید محافظت می‌کند و حفاظ‌های شیشه‌ای که کتاب‌ها را در دل خود جای داده‌اند با ایجاد کنترل اقلیمی از کتاب‌ها در مقابل بازدیدکنندگان مراقبت می‌کنند.

۳-کتابخانه شهر اشتوتگارت، آلمان

کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان که نماینده قاره اروپا در فهرست دیدنی‌ ترین کتابخانه‌ های جهان است یک کتابخانه بزرگ نه طبقه است. چهار طبقه اول ساختمان به شکل استاندارد است اما پنج طبقه فوقانی به شکل یک هرم با یک سقف شیشه‌ای است. داخل آن به زیبایی طراحی شده است و آماده خوشامدگویی به بازدیدکنندگان است – و آن نیمکت‌های زیبا نیز محل خوبی برای استراحت و مطالعه‌ی یک کتاب خوب هستند.

۴-سالن مطالعه باشگاه رند، ژوهانسبورگ

اگر چه این کتابخانه‌ی خاص فقط برای اعضای باشگاه است اما بیش از ۱۰ هزار عنوان کتاب، مجله، روزنامه و گنجینه‌ی غیر قابل تعویض را نگه‌داری می‌کند. شاید بتونیم دزدکی بریم و نگاهی به کتاب‌های زیبای این کتابخانه بی اندازیم. بریم؟

 

۵-کتابخانه شهر آدلاید، استرالیا

 

کتابخانه شهر آدلاید استرالیا علاوه بر تمام کتاب‌هایش منزلگاه بعضی از شگفت‌انگیزترین معماری‌ها است. برای اینکه کمی نور طبیعی به فضای کتابخانه اضافه شود تا بازدیدکنندگان بتوانند بدون نیاز به بیرون رفتن کمی بیشتر از طبیعت پیرامون لذت ببرند در وسط سقف کتابخانه یک گنبد شیشه‌ای اضافه شده است.

۶-سالن مطالعه سلطنتی پرتغالی‌ها، ریودوژانیرو، برزیل

کار ساخت این کتابخانه آمریکای جنوبی در سال ۱۸۸۷ کامل شد. سالن مطالعه سلطنتی پرتغالی‌ها ظاهراً در مقایسه با مکان‌های دیگری که در خارج از پرتغال واقع شده‌اند آثار هنری بیشتری از کشور پرتغال را در خود جای داده است. ساختمان این کتابخانه با آثار هنری کمیاب، لوستر تماشایی و پنجره طاق آهنی بسیار زیبا است. سالن مطالعه پرتغالی‌ها در دل این معماری زیبا سرمایه‌ای ارزشمند از اطلاعات را نگهداری می‌کند که برای عاشقان کتاب بسیار حیاتی است.

۷-کتابخانه ملی هنر، لندن

اگر عاشق هنر هستید می‌توانید سری به کتابخانه ملی هنر در کنزینگتون بزنید. کتابخانه ملی هنر لندن که یکی از دیدنی‌ ترین کتابخانه‌ های جهان محسوب می شود  عناوین مرجعی در مورد تمام شاخه‌های هنر از نقاشی گرفته تا منسوجات، چوب و مجسمه را در دل خود جای داده است. البته کتاب‌ها هم بخشی از کتابخانه ملی هنر لندن هستند اما این کتاب‌ها خودشان آثار هنری هستند و برای مطالعه بازدیدکنندگان نگه‌داری نمی‌شوند.

۸-کالج ترینیتی، دوبلین

کتابخانه کالج ترینیتی دوبلین بزرگ‌ترین کتابخانه پژوهشی ایرلند است. کتابخانه واقع در کالج ترینیتی در دانشگاه دوبلین ایرلند با ۶ میلیون نسخه کتاب و سند و با داشتن انجیل پرزرق و برق قدیمی لاتین موسوم به کتاب کلز ” Book of Kells ” قدمتی منحصربه‌فرد داشته و با ثبت تاریخ ۱۵۹۲ بزرگ‌ترین کتابخانه در کشور ایرلند به شمار می‌آید.

کتابخانه کالج ترینیتی با ۶ میلیون کتاب، نسخه خطی، روزنامه، مجله و … آرشیو ۴۰۰ ساله با محتوای دانشگاهی نیز در خود جای داده است. همچنین مجسمه‌سازان بزرگی مانند پیترشی میکرز پیکره مشاهیر جهان (ارسطو، افلاطون، فرانسیس بیکن، هومر، شکسپیر، نیوتون و …) را در کتابخانه ساخته و نصب کرده‌اند.

 0 نظر برای “ جالب ترین کتابخانه ها

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.