صفحه اصلی / اخبار/ خانواده / زنان/ حسادت زنانه، خوب یا بد؟

حسادت زنانه، خوب یا بد؟


حسادت زنانه، خوب یا بد؟

حسادت نوعی خشم درونی است که مرتبه هایی از آن در همه افراد وجود دارد ولی ممکن است در بعضی کمتر و در برخی بیشتر دیده شود؛اما آنچه در ادبیات قدیم ایرانیان یافت می شود این است که زنان حسودتر از مردان دانسته شده و حتی در روان شناسی امروز نیز برخی معتقدند که زنان در روابط بین فردی و در رابطه با جنس مخالف حساس تر، خودمحورتر و حسودتر از مردان هستند.

حسادت زنانه

حسادت، نگرانی و ترس از یک رقیب احتمالی است که فکر می کنید علاقه یا محبت همسرتان را به خود جلب کرده است. این احساس می تواند شامل شک و تردید نسبت به خیانت همسرتان یا کسی که دوستش دارید باشد.
 
سه نوع حسادت وجود دارد. نوع اول بر اساس یک رقابت شکل می گیرد. این نوع حسادت معمولا زمانی بروز پیدا می کند که پای یک رقابت واقعی در میان است.
 
نوع دوم حسادت، برنامه​ریزی شده است.این احساس زمانی رخ می دهد که شما همسرتان را به حسادت متهم می کنید در حالی که آن کسی که واقعا دارد حسادت می کند خود شما هستید.
 
در نهایت نوع سوم حسادت، توهمی است. در این نوع حسادت، فرد سناریوهای خیالی در ذهن خود درست کرده و در نتیجه حسودی می کند.
 
آیا حسادت همیشه بد است؟
خب نه، حسادت همیشه بد نیست. حسادت می تواند منافعی هم داشته باشد. بعضی از پزشکان معتقدند وجود کمی حس حسادت در عشق لازم است. این حسادت می تواند از رابطه و زندگی زناشویی شما در برابر خطرهای واقعی محافظت کند. گاهی کمی حسادت سالم می تواند ارتباط متقابل شما با همسرتان را بهتر کند، مرز و محدوده زندگی مشترک شما را مشخص نماید و احساس مسئولیت و تعهد شما را افزایش دهد.


اگرچه در صورتی که خانم شما حسود است، به چیزهایی بیشتر از درک معنا و مفهوم حسادت نیاز دارید. برای کسانی که حسادت بر زندگی مشترک آنها سایه انداخته، چند توصیه ویژه دارم که باید مورد توجه قرار دهند.
 
صبور باشید
شاید به نظر برسد کسی که با او ازدواج کرده​اید همیشه موضع حسادت را در پیش می گیرد اما این موضوع تا ابد مشکل​ساز نخواهد بود. آدم ها رشد می کنند، تغییر می کنند و عاقل​تر می شوند.چیزهایی که اوایل ازدواج شما را آزار می دهد، ممکن است بعدها اهمیت چندانی نداشته باشند. صبر و شکیبایی در مقابله با این مشکل کمک زیادی به شما خواهد کرد.
 
اعتمادسازی کنید
هرچه بیشتر اعتماد را وارد زندگی مشترک​مان می کردم، همسرم راحت​تر می توانست حس حسادت خودش را کنترل کند. کارهایی بود که می توانستم برای جلب اعتماد همسرم انجام دهم. مثلا او می دانست که من هنگام کار در ساعت ناهار با همکاران زن ناهار نمی​خورم، مگر اینکه جمع بزرگی از دوستان و همکاران در کنار هم نشسته باشیم. دانستن این موضوع باعث می شد او دیگر وقتی به این فکر می کرد که من الان دارم چه کار می کنم، دچار حسادت توهمی نشود.
 
عزت نفس همسرتان را افزایش دهید
ریشه بسیاری از حسادت های همسرتان در کمبود عزت نفس اوست. راهی پیدا کنید تا عزت نفس همسرتان را افزایش دهید. او را تشویق کنید در یک کلاس فوق​برنامه شرکت کرده یا به طور منظم ورزش کند. به روش های گوناگون از تیپ ظاهری یا طرز صحبت کردن او تعریف کنید. اگر همسرتان احساس کند به او احترام می گذارید و دوستش دارید، به سختی گرفتار حسادت می شود.0 نظر برای “ حسادت زنانه، خوب یا بد؟

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.