صفحه اصلی / اخبار/ خانواده / زنان/ در دعوا چگونه با شوهر رفتار کنیم؟

در دعوا چگونه با شوهر رفتار کنیم؟


در دعوا چگونه با شوهر رفتار کنیم؟

گاهی تفاوت های در نظرات و دیدگاه ها در زندگی زناشویی بین زن و شوهر پیش می آید که باعث اختلافات و این اختلافات گاهی به دعوا منجر می شود. در این هنگام شما به عنوان یک زن می توانید با ترفندهای زیر به این دعوا خاتمه دهید.

همه چیز از یک تفاوت اساسی شروع می شود. از اینکه شما و همسرتان در دو دنیای متفاوت پرورش یافته اید و به همین دلیل دنیا را به شیوه های متفاوتی می بینید؛ شیوه هایی که باعث می شود تحلیل شما از واقعیت ها و نحوه مواجهه تان با آنها، زمین تا آسمان با هم فرق کند. تفاوت های میان شما و همسرتان ممکن است شما را برای پهن کردن دام هایی در جریان بحث، وسوسه کند و خیال شکست دادن همسرتان از مسیر نقطه ضعف هایش را به ذهن تان بیندازد.

البته زیاد احساس عذاب وجدان نکنید. مردها هم برای پیروز شدن در جریان بحث ها از همین راه می روند و بی آنکه بدانید چطور و چرا، به راحتی همه چیز را به نفع خود تمام می کنند. ما در این صفحه دام هایی را که همسرتان در بحث های زن و شوهری برای تان پهن می کند معرفی می کنیم و به شما یاد می دهیم از مسیر های میانبر و امن تری برای رسیدن به نتیجه دلخواه تان بروید.
 
شوهرتان می ترسد ببازد

هنگامی که مردها احساس می کنند مورد تهدید واقع شده اند، می ترسند و احساس آسیب پذیری می کنند. در این مواقع سعی می کنند شما را از احساسات تان دور کنند تا شاید شانس بیشتری برای برنده بودن پیدا کنند.
واقعیت این است که مردها میانه ای با احساسات و ابراز آنها ندارند. آنها در همه سال های زندگی شان یاد گرفته اند با منطق و جدیت به همه چیز نگاه کنند و قبل از بررسی هر واقعیتی، احساسات شان را از آن بیرون بکشند.
مردها هنگام استفاده از مغز و قوه تفکر خود، در مقایسه با هنگامی که از قلب و احساسات شان صحبت می کنند، احساس تسلط بیشتری دارند؛ چرا که تمرین بیشتری در این زمینه داشته اند.
به همین دلیل است آنها هنگامی که شما به ابراز احساسات می پردازید، احساس ضعف می کنند و برای موازنه قدرت، سعی می کنند مکالمه را از «احساسات» به سمت «داده ها» سوق دهند و در این راه سوال های زیادی از شما می پرسند.
 
شوهرتان از کدام راه می رود
گفتیم مردها همیشه دنبال این هستند که شما را به تله منطق بیندازند و از همین راه پیروز بحث های زن و شوهری شوند. آنها به جای اینکه احساسات خود را در این باره ابراز کنند، همه چیز را به دقت و با به خدمت گرفتن همه قدرت منطق شان مشاهده کرده و سعی می کنند با گفتن جملاتی نظیر جملات زیر احساسات شما را زیر سوال ببرند.
 
• کمی عصبی به نظر می رسی! خیلی احساساتی برخورد می کنی. . .
• نمی فهمم چرا اینطور به هم ریختی. . .
• آرام باش! خیلی عصبی شدی!
• به خودت بیا! بیش از حد احساساتی هستی و نق می زنی!
 
جالب اینجاست که این تاکتیک ها که اغلب مردها با به کار بردن شان می خواهند عنان بحث را به دست بگیرند، در مورد اغلب زن ها موثر واقع می شود. زن هایی که با این سرکوب ها مواجه می شوند، توان خود را از دست می دهند و بی آنکه بخواهند یا توانش را داشته باشند، به یک نبرد منطقی کشیده می شوند.
درست در همین زمان که پای منطق به میان می آید، مردها شانس بیشتری پیدا می کنند. در این موقع مشکل اصلی همچنان حل و فصل نشده باقی می ماند و شما سرخورده و گیج با بحث منطقی ای که همسرتان به راه انداخته دست و پنجه نرم می کنید و او پیروزمندانه بازی را در دست می گیرد.
شاید تصور کنید همسرتان نمی داند چه می کند، اما واقعیت این است که اغلب مردها این بازی را با آگاهی کامل طراحی و شروع می کنند و چون می دانند در آن پیروز می شوند، همیشه سراغش می روند. برای یک مرد، همین که در جریان بحث با کاستی ها و ناتوانی های احساسی و عاطفی اش روبه رو نشود، کافی است.
 
در این مواقع چه باید کرد؟
اجازه ندهید نامزد یا همسرتان با شما چنین برخورد کند و هیچ وقت با تله هایی که او سر راه بحث های تان چیده است، تماس خود را با احساسات تان از دست ندهید و به خاطر داشته باشید احساساتی شدن، نقطه ضعف شما نیست بلکه برای همه خانم ها نقطه قدرت به شمار می آید.
از طرف دیگر، برای حل یک بحران چاره ای جز کند و کاو ریشه های آن ندارید. اگر واقعا احساس می کنید دل تان شکسته یا ناراحت شده اید، دلیلی ندارد با شمشیر منطق سر احساسات تان را ببرید و این واقعیت را به گوش همسرتان نرسانید. از طرف دیگر، شما باید این فرصت را برای شریک زندگی تان ایجاد کنید که از احساساتش باخبر شود.
بسیاری از مردها آگاهانه یا ناآگاهانه از احساسات شان فاصله می گیرند و نمی توانند احساس امنیتی را که درنتیجه شناخت احساسات و کندوکاو شان ایجاد می شود تجربه کنند. اگر برای آشتی دادن همسرتان با احساساتش تلاش کنید، دیگر شاهد سرکوب های او نخواهید بود.
  
چرا مردها شب ها با شما بحث نمی کنند؟
برای شما هم پیش آمده که حدود ۱۱ شب که همسرتان کمی از خستگی کارش رها شده و مشغول تماشای تلویزیون است با او در مورد چیزی که فکرتان را مشغول کرده صحبت کنید؟ احتمالا شما هم در این شرایط شنیده اید که «خسته ام! وقت گیر آوردی؟» یا «بگذار فردا در موردش حرف می زنیم!» تکرار چنین طفره رفتن هایی می تواند شما را کلافه کند اما اگر واقعیت این موضوع را بدانید، بهتر می توانید حلش کنید.
واقعیت این است که مردها شب ها هنگامی که خسته هستند، احساس تسلط کمتری بر تفکرشان و بحثی که با شما راه افتاده می کنند. مردها اغلب به مکالمه، به چشم یک «نبرد قدرت» کوچک می نگرند و به همین دلیل دوست دارند زمانی که لباس رزم پوشیده اند و در اوج آمادگی هستند، گفت وگو را شروع کنند. 
گفتیم مردها هنگامی که مکالمه حول موضوع های احساسی و عاطفی دور می زند، به مراتب احساس توانایی کمتری در خود می کنند و قطعا دنبال زمان ایده آلی برای شروع آن می گردند؛ بنابراین سعی خواهند کرد مکالمه را به زمان دیگری موکول کنند تا شانس بیشتری برای پیروزی داشته باشند.
البته عکس این حالت در مورد زن ها هم صدق می کند. ما خانم ها به شکلی غریزی دوست داریم هنگامی که مردها خسته هستند راجع به چنین مسائلی صحبت کنیم تا شانس بیشتری برای پیروزی داشته باشیم؛ چرا که می دانیم هنگام خستگی و در انتهای روز، مقاومت شان پایین بوده و ذهن و فکرشان خیلی آماده نیست.
 
برابر بجنگید
به جای اینکه شما هم مثل همسرتان دنبال طراحی یک دام باشید، بهتر است موقعیتی ایجاد کنید که هر دوی شما حرف های تان را به بهترین شکل مقابل هم بزنید. پس چاره ای جز این ندارید که با همسرتان صحبت کرده و سعی کنید راجع به زمانی که باید صحبت کنید، به توافق برسید.
شاید لازم باشد تا فردا صبح صبر کنید اما واضح است که باید برای خود محدودیت زمانی در نظر بگیرید و گفت وگو را بیش از حد به تعویق نیندازید. برای نجات زندگی مشترک تان هرگز احساسات منفی را روزها و هفته ها در خود نگه ندارید تا یک باره همه آنها را روی سر همسرتان خالی کنید.
 
حرف هم را نمی فهمید؟
درحالی که شما و همسرتان همین طور مشغول دعوا هستید، احساس گیجی و سردرگمی هر دوی شما هر لحظه بیشتر شده و بحث از مسیری که بتوانید کنترلش کنید خارج می شود. شاید از خود بپرسید یک گفت وگوی ساده چرا همیشه به بالا رفتن صداهای تان و تنش های آزار دهنده ختم می شود.
واقعیت از این قرار است؛ شما و همسرتان چشم مشترکی برای دیدن و زبان مشترکی برای حرف زدن ندارید؛ برای مثال به آن اندازه که زن ها به جزئیات دقت دارند، مردها ندارند. مردها آموزش دیده اند که بسیار هوشیار باشند و زن ها آموزش دیده اند به جزئیات توجه بیشتری داشته باشند.
مردها دوردست ها را زیر نظر می گیرند و زن ها همیشه به اینجا و اکنون نگاه می کنند؛ به همین دلیل است که شما و همسرتان همیشه در بحث ها قربانی این واقعیت می شوید که مردها و زن ها تنها به دو طریق متفاوت دنیای اطراف خود را می بینند و درک می کنند.
زن ها این طور آموزش دیده اند که تمامی جزئیات را ببینند و در جریان بحث اغلب از اینکه همسرشان متوجه بسیاری از چیزهایی که آشفته و نگران شان کرده، نشده زجر می کشند. مشکل اینجاست که زن ها ناخودآگاه انتظار دارند مردها هم همان نوع ادراک را داشته باشند و مثل آنها به جزئیات توجه کنند؛ درحالی که چنین اتفاقی هرگز نمی افتد.
تنها چاره ای که برای بیرون آمدن از این وضعیت دارید، این است که به همسر یا نامزدتان آموزش دهید به جزئیات توجه بیشتری نشان دهد. کار سختی است و شاید ماه ها و سال ها زمان ببرد اما وقتی همه چیز را با جزئیات بیشتری توصیف کنید، این عادت را در او ایجاد می کنید که به جزئیات بیشتر از قبل توجه کند. همین که بگویید «لباس سفیدت را که یقه ایستاده دارد بپوش. . . »، «روی این صندلی که پارچه مخمل قرمز دارد، بنشینیم. . . »، «امروز آسمان چه رنگ سبز آبی عجیبی دارد. . . » و… کافی است.0 نظر برای “ در دعوا چگونه با شوهر رفتار کنیم؟

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.