صفحه اصلی / اخبار/ موفقیت و زندگی / موفقیت در کار/ در محل کار مراقب این رفتارها باشید!

در محل کار مراقب این رفتارها باشید!


در محل کار مراقب این رفتارها باشید!

در محل کار ممکن است رفتارهای به ظاهر پیش پا افتاده از خود نشان دهید که باعث اخراج شدنتان گردد.پس لازم است حواستان به این رفتارها باشد:

چای صبحگاهی

اول صبح چیزی که همه کارمندان دوست دارند یک لیوان چای داغ یا یک فنجان قهوه است. این نوشیدنی ها برای آغاز یک روز خوب بسیار ضروری به نظر می رسند. به ویژه که در روزهای سرد پاییز یا زمستان باشیم. اما باید توجه داشته باشید اگر در آشپزخانه برای خود چای ریختید و قوری دیگر چای نداشت، آن را خالی روی کتری یا سماور قرار ندهید. این نشان می دهد به غیر از خودتان به هیچ فرد دیگری اهمت نمی دهید. 
با همین رفتار کوچک می توان نتیجه گرفت به هیچ عنوان در کار گروهی نمی توان روی شما حساب کرد. اگر یک چای تازه دم نکنید «تنبل» هم شناخته می شوید و به طور کلی برای موقعیت کاریتان چندان مناسب نیست. 

روش ارتباط برقرار کردن با همکاران

یکی از مسایلی که مدیران را بسیار عصبانی می کند و باعث می شود تا دید منفی به کارمند خود پیدا کنند، این است که کارمند برای همه کارها و ارتباطات خود با مدیر، همکاران یا مشتری ها فقط از ایمیل استفاده می کند. این مساله می تواند از روی خجالت زیاد، کم تجربه بودن یا تنبل بودن فرد صورت بگیرد. هر چه که هست، پسندیده نیست. مدیران انتظار دارند کارمند کارهای مهم خود را تلفنی یا رودر رو به طرف بگویند. 

بهانه آوردن

به عهده نگرفتن مسوولیت کارهای اشتباه نه تنها چهره بدی از شما می سازد، بلکه باعث می شود تا دیگران دوست نداشته باشند با شما همکاری کنند. اشتباه کردن برای انسان است. همه انسان ها ممکن است دچار خطا بشوند. درست این است که مسوولیت اشتباه خود را به عهده بگیرید و با بهانه های واهی و کم ارزش چهره خود را نزد دیگران خراب نکنید. اگر به طور مثال، در ارایه گزارش کار خود تاخیر داشته اید، عذرخواهی کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن، آن را ارایه دهید. 

حضورفکری نداشتن در جلسات کاری

شاید در جلسه یا نشست کاری باشید که به شما یا مسوولیت های شما ارتباطی نداشته باشد و این مساله باعث سر رفتن حوصله تان بشود. به همین دلیل، تصمیم می گیرد در زیر میز به طور مخفیانه با تبلت یا گوشی خود ایمیل هایتان را چک کنید یا با همسر یا نامزد خود اس‌ام‌اس بازی کنید. این رفتار از دید مدیر دور نمی ماند و برایشان خوشایند نخواهد بود. مدیران انتظار دارند، کارمند همان قدر که حضور فیزیکی دارد، از نظر فکری نیز در جلسه و مسایل کاری دخیل باشد. این رفتار باعث ناامیدی مدیر می شود.

صحبت در مورد مسایل خصوصی

مدیران اصولا دوست ندارند کارمندان در مورد مسایل شخصی خود با یکدیگر حرف بزنند و مدام از تفریحات آخر هفته برای هم تعریف کنند. این باعث می شود تا حواس فردی که شنونده است پرت شود و حق او ضایع شود. به همین دلیل در بسیاری از شرکت ها از صمیمت کارمندان جلوگیری می شود. اینکه موقع ناهار با یکدیگر در مورد رویدادهای هجان انگیز آخر هفته حرف بزنید اشکالی ندارد، اما این مساله نباید به پشت میز و ساعت کاری کشانده شود. 

کیفیت را فدا نکنید

همیشه همه کارها برعکس می شود. وقتی فشار زیادی روی شانه شما است که کارها را با سرعت بیشتری انجام دهید، می بینید از همه عقب تر هستید و لاک پشت از شما سریع تر عمل می کند. در این مواقع، کارمندان بسیار تمایل دارند سرعت عمل خود را به مدیر نشان دهند و به همین دلیل، کیفیت را فدای زمان می کنند. وقتی کارمندی پروژه ها نهایی را در زمانی زودتر از بقیه روی میز مدیر می گذارد و مدیر ده ها ایراد از آن می یابد، تازه ابتدای بدبختی است.

آلوده کردن هوا

لطفا انواع شمع، عود، خوشبو کننده و حتی عطر و ادکلن های خود را در خانه بگذارید بماند. شاید شما تصور کنید این وسایل بوی خوبی دارند اما شاید همکارتان دوست نداشته باشد. یا حتی به آن حساسیت داشته باشد. 

بهداشت را رعایت کنید

امیدواریم جزو افرادی نباشید که پس از صرف ناهار ظرف خود را بر نمی دارند و میز را تمیز نمی کنند. در آن شرکت فقط شما کار نمی کنید. باید پس از خوردن غذای خود، میز را تمیز کنید و ظرف هایتان را بشویید. در غیر این صورت نشان می دهد برای دیگران ارزشی قایل نیستید و این به هیچ عنوان خوب نیست. مسلما هیچکس انسان گنددماغ یا فردی که بهداشت را رعایت نمی کند را قبول نمی کنند. 

با صدای بلند تلفن حرف زدن

مطمئن باشید همکار شما به هیچ عنوان دوست ندارد حرف های شما با مادرتان را بشنود. با صدای بلند با تلفن حرف زدن فقط موجب آزار و حواس پرتی همکاران می شود. شرط ادب این است موبایل خود را بردارید و از اتاق خارج شوید. یا اگر مجبور هستید پشت میز خود بمانید، بسیار کوتاه و آرام صحبت کنید. وقتی بلند با تلفن صحبت می کنید در واقع به دیگران بی احترامی می کنید و غیرمستقیم می گویید برای حقوق آنها هیچ ارزشی قایل نیستید. 

کنکاش در مورد مسایل خصوصی

شاید با همکار خود خیلی هم صمیمی باشید اما باید محدودیت ها را بدانید. شما نمی توانید در مورد مسایل خصوصی او کنکاش کنید. شما دوست چندین ساله نیستید که از همه مسایل زندگی همدیگر آگاه شوید. بهتر است پیش از اینکه هر سوالی در مورد مسایل خصوصی همکارتان بپرسید، به زندگی خود فکر کنید و بیینید آیا دوست دارید آنها را از این موارد آگاه کنید. 

اعتراض های دایمی

ابراز تاسف کردن و همدلی خواستن همکاران در مورد مشکلات کاری یک بحث است، اما اینکه مدام در حال اعتراض و بیان مشکلات باشید، بحث دیگری است. به جای اینکه نگاه خود را به مسایل منفی معطوف کنید، به خوبی ها فکر کنید. به این ترتیب انرژی خود را از دست نمی دهید. 0 نظر برای “ در محل کار مراقب این رفتارها باشید!

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.