صفحه اصلی / اخبار/ موفقیت و زندگی / خودشناسی/ رابطه ی خرید کردن با شخصیت شما

رابطه ی خرید کردن با شخصیت شما


رابطه ی خرید کردن با شخصیت شما

خرید شما می تواند بگوید که شما چه شخصیتی دارید.

حتما شما هم در اطرافتان افرادی را دیده‌اید که هر چه پول دارند برای خرید صرف می‌کنند و چیزهایی می‌خرند که شاید به آنها نیازی ندارند. گروه دیگری هم نسبت به خرید کالاهای مشخص علاقه زیادی دارند و نمی‌توانند از خرید وسایل الکتریکی دل بکنند. پاساژگردی هم عادت دسته دیگری است که آنها را از کار و فعالیت‌های مفید باز می‌دارد. به هر حال خرید کردن نشانه خوبی است که به کمک آن می‌توانید شخصیت اطرافیان‌تان را بشناسید. 

اگر می‌بینید که آخر ماه دخل و خرج‌تان با هم جور در نمی‌آید شاید لازم باشد به خودتان بیایید و برای رهایی از این عادت دست به کار شوید. دکتر سید آرش تقوی، روانشناس سلامت به شما می‌گوید که چطور می‌توانید شخصیت افراد مختلف را از خرید‌های‌شان بشناسید و در مقابل افراد معتاد به خرید چه واکنشی باید داشته باشید. 

چه شخصیت‌هایی بیشتر خرید می‌کنند؟

نیاز به دیده شدن و توجه گرفتن یکی از ابزارهای ضروری برای طی مسیر اجتماعی شدن انسان‌هاست. افراد برون‌گرا که نیاز به دیده شدن در آنها پررنگ‌تر است، برای تامین این نیاز، به خرید کردن بیشتر - به‌ویژه خرید پوشاک- گرایش دارند. شخصیت نمایشی یکی از انواع تیپ‌های شخصیتی است که توجه‌طلبی افراطی، آرایش ظاهری برای جلب‌توجه بیشتر و همچنین بروز رفتارهای هیجانی و نمایشی از خصوصیات بارز این دسته افراد است.
افرادی که ویژگی شخصیتی نمایشی در آنها غالب‌تر است هم تمایل بیشتری به خرید کردن دارند و بیشتر از سایر افراد خرید می‌کنند.  دسته‌ای از افراد هم به علت سبک زندگی‌ای که داشته‌اند حضور در مراکز خرید و فروشگاه و خریدهای افراطی و بیش از اندازه در آنها به شکل عادت درآمده است.

چه افرادی اجناس لوکس و تجملی می‌خرند؟

بعضی افراد اعتمادبه‌نفس اجتماعی پایینی دارند، یعنی از نظر موقعیت اقتصادی و پرستیژ اجتماعی در رده بالایی قرار نارند و از نداشتن این جایگاه رنج می‌کشند. این افراد به جای اینکه با همت، جسارت، قابلیت و شجاعت سعی در رشد و پیشرفت برای رسیدن به جایگاه ایده‌آل‌شان را داشته باشند با نوع وسایلی که می‌خرند، لباسی که می‌پوشند، عطر و لوازم آرایشی که استفاده می‌کنند، نوع کفشی که می‌پوشند، مدل گوشی‌ای که دست می‌گیرند، مدل ماشینی که سوار می‌شوند و. . . تلاش می‌کنند خودشان را به طبقات مرفه و مقام اجتماعی بالا منسوب کنند. این افراد معمولا برای رسیدن به این هدف دست به خریدهای افراطی و بیش از حد لوکس و گران می‌زنند. 

این افراد، معمولا تنهایی به خرید نمی‌روند و از افراد دارای سبک و سلیقه متناسب با شأن مدنظر خود به‌عنوان همراه و مشاور خرید استفاده می‌کنند و با سلیقه و انتخاب آنها دست به خرید می‌زنند. 


رضایت بعد از خرید‌های گرانقیمت

یکی از ویژگی‌های افراد شاد و موفق، توانایی به تاخیراندازی لذت‌های آنی و لحظه‌ای و دستیابی به رضایتمندی‌های درازمدت‌تر است. به این ویژگی، توانایی تاخیر در ارضای نیاز می‌گویند. به این معنا که فرد می‌تواند برای دستیابی به رضایتمندی‌های قوی‌تر و طولانی‌مدت‌تر، از لذت‌طلبی‌های آنی چشم‌پوشی کند. نقطه مقابل این خصلت در افراد افسرده، سرخورده و دارای سوابقی از ناکامی و درماندگی دیده شده. 

همانطور که بدن انسان بعد از سپری کردن یک دوره قحطی و گرسنگی دچار حملات پرخوری می‌شود، ذهن انسان هم بعد از تجربه دوره‌ای از فقر روانی و عاطفی، دچار حملات برون‌ریزی هیجانی می‌شود.  به همین دلیل دیده می‌شود بعضی افراد بدون هیچ نیازی بی مهابا اقدام به خریدهای تجملی و گرانقیمت می‌کنند و نوع، جنس، رنگ و مدل کالا برای‌شان مهم نیست و تنها از اینکه یک کالای گرانقیمت مثل عطر، لباس، عینک، کفش و. . . بخرند احساس رضایت و آرامش می‌کنند. درواقع گران بودن از شکیل، زیبا و مناسب بودن برای‌شان اهمیت بیشتری دارد. 

زیاده‌روی در خرید گجت‌ها

حتما شما هم افرادی را دیده‌اید که چند ماه یکبار گوشی، تبلت، لپ‌تاپ و کامپیوترشان را ارتقا می‌دهند؟ افرادی که اصرار دارند همیشه از بالاترین سطح ممکن و موجود وسایل دیجیتالی استفاده کنند یا افرادی هستند که کنجکاوی‌های زیادی در این زمینه دارند یا برای نوعی رقابت اجتماعی دست به این کار می‌زنند. 
افرادی که بدون اینکه نیازهای حرفه‌ای‌شان بطلبد در خرید و بهینه‌سازی گجت‌ها زیاده‌روی می‌کنند، رگه‌هایی از خودنمایی اجتماعی در شخصیت‌شان دیده می‌شود. این افراد به این طریق می‌خواهند اعلام کنند که «من از نظر تکنولوژیکی در بالاترین سطح قرار دارم». این افراد معمولا از موقعیت اجتماعی و شغلی خود رضایت چندانی نداشته و با جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند خیلی موافق نیستند لذا برای ایجاد امتیاز برتری و ارزش افزوده، در خرید گجت‌ها زیاده‌روی می‌کنند. این افراد بیشتر از اینکه به تکنولوژی نیاز داشته باشند به جلب‌توجه و تایید نیاز دارند. 

 خرید هیجانی 

انواع هیجان‌های مثبت (مانند شادی، آرامش، شعف، لذت، امید و. . . ) و هیجان‌های منفی (مانند خشم، غم، ترس، اضطراب و. . . )، بخشی از وجود طبیعی یک انسان سالم را تشکیل می‌دهند. گاهی افراد در پاسخ به بعضی از هیجان‌های‌شان رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که برای تامین نیازهای‌شان هم آنها را انجام می‌دهند. به‌طور مثال بعضی افراد با خوردن بیش از حد مورد نیاز خود، از میزان و شدت اضطراب‌شان کاسته و به نوعی آرامش درونی می‌رسند. 

بعضی دیگر نیز در پاسخ به هیجانات منفی‌ یا مثبت خود دست به خرید کردن بیش از حد و افراطی می‌زنند. اینگونه خریدهای واکنشی به هیجانات را خرید هیجانی می‌نامند. خرید هیجانی بیش از اینکه به منظور تامین نیاز و حتی بالا رفتن پرستیژ اجتماعی باشد به منظور تخلیه هیجانی و رسیدن به آرامش بعد از خرید کردن انجام می‌شود.  

آرامش با پاساژگردی

دسته‌ای دیگر حتی با قرار گرفتن در محیط خرید مثل حضور در فروشگاه‌ها و مراکز خرید، دیدن و تماشای ویترین مغازه‌ها و اجناسی که به فروش می‌رسند، صحبت کردن با فروشنده‌ها، تست کردن عطرها و محصولات آرایشی، پرو کردن لباس‌ها و کفش‌ها به رضایت و آرامش دست پیدا می‌کنند. 
دسته‌ای از این افراد چون اعتمادبه‌نفس‌شان پایین است یا حداقل در آن لحظه اعتمادبه‌نفس‌شان به علت یک ضربه روانی یا یک آسیب اجتماعی پایین آمده است دست به پاساژگردی می‌زنند، دسته‌ای نیز چون زندگی‌شان دچار یکنواختی شده با پاساژگردی و خرید افراطی و بیش‌از حد، زندگی‌شان را دچار تنوع می‌کنند. یکنواختی در زندگی میزان لذت از زندگی را پایین و نیاز به تغییر را در فرد بالا می‌برد. اگر فرد نتواند با فعالیت‌های مفیدی مانند ورزش، تفریح، گردش و سفر این تغییر را ایجاد کند با ورود به محوطه‌های خرید که جذابیت، رنگ و لعاب و تنوع زیادی در آنها به چشم می‌خورد سعی در ایجاد تغییر و تنوع می‌کند و به آرامش و رضایت می‌رسد. 

چرا خانم‌ها بیشتر از آقایان خرید می‌کنند؟

تحقیقات نشان داده بعضی از اختلالات شخصیت مثل اختلال شخصیت ضداجتماعی در مردان و اختلالات خلقی و اختلالات اضطرابی مانند افسردگی، نگرانی مداوم و وسواس در زنان بیشتر دیده می‌شود. باتوجه به این آمار می‌توان گفت از آنجا که اضطراب، افسردگی و وسواس در زنان بیشتر دیده می‌شود آنها در پاسخ به این مشکلات هیجانی با احتمال بیشتری دست به خریدهای هیجانی زده و لذا ممکن است وابستگی به خرید و احساس رضایت ناشی از آن در خانم‌ها بیشتر دیده ‌شود. 

 افراد چپ‌دست و زنان، نیمکره‌های چپ و راست مغزشان عملکرد یکپارچه‌تری دارد و با هم هماهنگ‌تر است و چون اطلاعات بیشتری بین نیمکره‌های چپ و راست مغز افراد چپ‌دست و زنان در حال تبادل است بهتر می‌توانند چند فعالیت را همزمان انجام دهند، همچنین در انجام کارها حوصله بیشتری به خرج می‌دهند و چون خرید کردن فعالیتی است که به حوصله زیادی نیاز دارد زنان بیشتر به خرید کردن گرایش و علاقه دارند. 


با افرادی که زیاد خرید می‌کنند چه باید کرد؟

اگر افرادی در اطراف‌تان هستند که به شکلی بیمارگونه و وسواسی خرید می‌کنند باید آگاهی‌های لازم را در این باره به آنها بدهید به‌گونه‌ای که آنها متوجه افراطی‌ بودن این رفتار در خود شوند. معمولا این افراد به راحتی این موضوع را نپذیرفته و باید سعی کنید با ارائه توضیحات لازم آنها را قانع و به بینش لازم برسانید. 

سعی کنید به اجناسی که این افراد در خریدهای افراطی‌شان می‌خرند توجه چندانی نشان ندهید و از آنها تعریف و تمجید نکنید. هرگونه توجه، تایید و حمایتی از سوی شما می‌تواند این رفتار را در آنها تقویت کند. 

چه کسانی به خرید کردن اعتیاد دارند؟

افرادی که دارای نشانه‌های زیر هستند بهتر است از نظر تشخیص اختلالات اضطرابی و خلقی مثل افسردگی، اختلالات دوقطبی، وسواس و سایر اختلالات اضطرابی توسط روانشناس بالینی، روانشناس سلامت یا تیم روانپزشکی مورد بررسی قرار بگیرند و درصورت تشخیص‌گذاری علمی برای درمان اقدام کنند. 

- از حضور در مراکز خرید و فروشگاه‌ها و اقدام به خرید کردن، بیش از اندازه لذت می‌برند.

-  وقت و هزینه زیادی صرف این کار می‌کنند.

- این رفتار را به عنوان یک مشکل و نابهنجاری نمی‌پذیرند. 0 نظر برای “ رابطه ی خرید کردن با شخصیت شما

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.