صفحه اصلی / اخبار/ پزشکی و سلامت / ورزش درمانی/ رفع دردهای عضلاتی پس از ورزش

رفع دردهای عضلاتی پس از ورزش


رفع دردهای عضلاتی پس از ورزش

ورزش کردن گاهی با درد همراه است. این دردها پس از چند ساعت که از زمان ورزش کردن می گذرد خود را نشان می دهند. برای اینکه این دردها به سراغتان نیاید چه باید کرد؟

وقتی برای نخستین بار ورزش می کنید و با بازگشتن به خانه دوش می گیرید، تفریح و ورزش، کم کم مزه خود را از دست داده و جایش را به درد عضله می دهد، به طوری که تکان خوردن را برایتان غیرقابل تحمل می کند. با وجود اینکه ورزش کردن محاسن بسیاری دارد اما شما که برای نخستین بار ورزش کرده اید، به مشکلی دچار شده اید که هرکس هم جای شما بود، گرفتارش می شد.
آیا با توجه به اینکه مدت های مدید عضلات تان را کم تحرک بار آورده اید، انتظار دارید که با حرکت های سنگینی که به یک باره به او تحمیل کرده اید، عکس العمل نشان ندهد. می دانید برای جلوگیری از این قبیل دردها و یا برای درمان آن باید چه کار کرد؟
بهترین راه برای شما این بود که ورزش را به طور مداوم ادامه می دادید تا دچار چنین شوک هایی نشوید که راه رفتن را برایتان بسیار مشکل سازد، به شکلی که انگار تصادف سنگینی کرده اید.
حال برای رفع این دردهای عضلانی، چند راه آسان پیشنهاد می شود که شاید دردتان را بهبود بخشد و در ضمن بدانید که از این پس چطور ورزش کنید و با عضلات تان کنار بیایید.
یکی از راه هایی که اغلب به ورزشکاران توصیه می شود، آن است که پیش از ورزش کردن، نقاطی را که می دانند ممکن است دچار گرفتگی شود، بپوشانند. پوشیدن پوشاکی از نوع چسبان کمک زیادی می کند.
اگر در حال ورزش کردن هستید و احساس می کنید که ماهیچه هایتان درد گرفته اند، سعی نکنید آن را نادیده بگیرید. بایستید و ادامه ندهید زیرا ممکن است به شدت آسیب ببینید.
● کشش عضلانی
اگر احساس می کنید کار از کار گذشته و عضله شما به شدت گرفته است، عضله را بکشید و آن را محکم ماساژ دهید. اگر ماهیچه پشت پایتان گرفته است، با یک دست آن را بکشید و با دست دیگر آن را ماساژ دهید. حتما متوجه گرفتگی به شکل یک گره سفت شده زیر پوست تان می شوید. آن را به سمت مخالف گرفتگی با دستان تان لمس کنید و بکشید.
● ورزش سنگین، ممنوع!
مراقب باشید. اگر دچار گرفتگی عضله شده بودید و اکنون حال تان بهتر است، فراموش نکنید چه دردی را تحمل کرده اید و به سرعت سراغ ورزش سنگین نروید. آرام آرام از نو شروع کنید.
اگر می دانید که هنگام ورزش از ماهیچه هایتان بیش از حد کار کشیده اید، بلافاصله یک دوش آب سرد بگیرید.
● استفاده از حوله داغ
ممکن است گذاشتن حوله داغ روی منطقه عضله گرفته احساس خوبی داشته باشد اما مطمئن باشید بدترین کاری است که می توانید در حق خود انجام دهید، گرما دردتان را در محل بیشتر می کند و اگر اصرار دارید که آن را گرم کنید، بیش از ۲۰ دقیقه این کار را ادامه ندهید.
● شوک به محل درد
کار دیگری که می توانید بکنید، شوک دادن به محل است. چهار دقیقه گرم کردن محل و یک دقیقه گذاشتن یخ پس از چهار روز جواب می دهد. آن گاه می توانید دوش آب گرم بگیرید.
● مصرف داروهای ضددرد
خوردن مسکن هایی همچون «ایبوپروفن» می تواند به دردتان کمک کند و آن را کمی تسکین ببخشد. از کرم های گرم یا سردکننده استفاده نکنید. آنچه در داروخانه ها به عنوان کرم های ورزشی برای گرفتگی عضلات فروخته می شود، به جز آنکه روی سطح پوست تان اثر بگذارد، هیچ کاری برای عضله شما نمی کند و در ضمن ممکن است پوست شما به آنها حساسیت داشته باشد.
● حرکت کنید
وقتی عضله شما گرفته است، سخت ترین کار برایتان تکان خوردن است اما بدانید که بسیار برایتان مفید است. پس بلند شوید و به آرامی برای ۲۰ دقیقه راه بروید.
● شنا کنید
یکی از راه های بسیار مفید شنا کردن است. آب سرد به عضله شما کمک بسیاری می کند و حرکت عضله در آب بسیار مفید است.
● ماساژ دادن، راهکاری موثر
به طور معمول ماساژ دادن عضلات گرفته به شما کمک خواهد کرد. اگر هوا سرد است حتما عضله گرفته را خوب بپوشانید.
در طول روز یک یا دو موز بخورید. پتاسیم موجود در آن می تواند از گرفتگی های عضله جلوگیری کند. نوشیدن شیر و آب به مقدار زیاد در طول روز را فراموش نکنید0 نظر برای “ رفع دردهای عضلاتی پس از ورزش

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.