صفحه اصلی / اخبار/ خانواده / مردان/ زندگی مشترک از نگاه مردان

زندگی مشترک از نگاه مردان


زندگی مشترک از نگاه مردان

زن و مرد هر دو دیدگاهی متفاوت نسبت به زندگی زناشویی دارند. برای اینکه بدانید مردان چه نظری نسبت به ازدواج دارند مطلب زیر را بخوانید.

زن و مرد هرکدام با پس زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و حتی فکری پا به زندگی مشترک می گذارند. شاید نیمی از ناسازگاری های زندگی مشترک، مربوط باشد به عدم شناخت زن از طرز تفکر و خواسته های شوهر. دکتر فیل، روان شناس و نویسنده مشهور آمریکایی، در این گفتگو بیان می کند که مردان درباره ازدواج واقعا چه طور فکر می کنند.
برای یک مرد، ازدواج یعنی یک تحول بزرگ در زندگی؛ هم از نظر فکری، هم از نظر رفتاری. حالا سوال، این است : تفاوت یک مرد مجرد با یک مرد متاهل در چیست؟
جای هیچ شکی نیست که ازدواج تغییرات بزرگی برای یک مرد به همراه دارد. در بیشتر موارد، رفتار یک مرد متاهل مسوولانه تر از یک مرد مجرد است. در محل کار، مسوولیت پذیرتر است، روابط اش و اینکه چه تاثیری روی دیگران می گذارد کاملا متفاوت با یک مرد مجرد است. در موارد کمی هم، مردان متاهل دمدمی مزاج هستند. این گونه افراد در برخورد با مسایل کوچک و بزرگ زندگی شان سرکش هستند...

به هر حال، تحقیقات من نشان داده که اغلب مردان متاهل، بیشتر برای تصمیم گیری متعهد هستند، و در سال های اول ازدواج شان خوشحال ترند! تفاوت های اصلی در چگونگی بروز احساسات و بیان عواطف بین خانم ها و آقایان چیست؟
من دو تفاوت عمده در این بین می بینم. اول اینکه، زمانی که زنی می خواهد عواطف خود را بیان کند با کلمات این کار را می کند، اما مرد با رفتار و کارهایش این کار را می کند. شوهران به من می گویند که توسط کارهایی چون انتخاب و خرید حوله برای همسرشان، تمیز کردن و بنزین زدن ماشین آنان، ساختن یک باغچه در حیاط خانه، ساعات طولانی کاری که دوستش ندارند و پیش قدم شدن در روابط با همسرا ن شان علاقه شان را به همسران شان نشان می دهند. برای بسیاری از مردان خیلی سخت است که به همسران شان بگویند: دوستت دارم؛ اما این را با کارهای شان به خوبی نشان می دهند. دوم اینکه، زنان، صمیمیت چهره به چهره و نزدیک را دوست دارند، اما مردان ترجیح می دهند که کنار همدیگر باشند، کنار یکدیگر فوتبال تماشا کنند، در سفرها کنار هم بنشینند، اینها لحظات بسیار خوشایندی برای مردان به وجود می آورند. مردان زیاد دوست ندارند احساسات خود را بروز دهند.معمولا مردان انگیزه ها را طبقه بندی می کنند. چه رابطه ای بین روابط زناشویی و احساس یک مرد از کیفیت رابطه اش وجود دارد؟

حقیقت این است که در بین پنج زوج، چهار مرد رابطه زناشویی بیشتری از همسران شان می خواهند. بعضی از اینها به علت مسایل فیزیکی است. میزان امیال یک مرد رابطه مستقیمی با میزان تستوسترون وی دارد و آنها بیش از زنان هورمون های شان فعال است. اما در تحقیقاتی که من انجام دادم، روابط زناشویی در مکان پنجم اهمیت برای زنان در یک ازدواج قرار دارد. در حالی که برای مردان، این مساله مهم تر است.روش هایی که مردان از آن برای بیان احساسات شان استفاده می کنند چیست و چرا این تفاوت ها وجود دارد؟
اگر شما از مردی بخواهید که راجع به ارتباطاتش صحبت کند، با جملاتی مانند اینها از وی نخواهید که صحبتش را شروع کند؛ جملاتی مانند «در رابطه با... چه احساسی داری؟» یا «می توانی عواطف خود را بیان کنی؟» در عوض، از وی بپرسید که «در رابطه با... چه فکر می کنی» یا اینکه «در رابطه با... چه عکس العملی نشان می دهی؟» یا «اگر در این موقعیت بودی چه کار می کردی؟» مردان با این جملات تشویق می شوند تا در رابطه با احساسات شان صحبت کنند. اما به روش خودشان، به زبان خودشان؛ حقیقت این است که اغلب مردان قادر نیستند به سادگی عواطف و احساسات خود را با کلمات بیان کنند. همچنین، اغلب مردان، نگران اند که بعد از بیان عواطف شان مورد قضاوت دیگران قرار بگیرند. بنابراین می توانید به آنها بگویید: «اگر می خواهی درباره... صحبت کنی، خوشحال می شوم به صحبت هایت گوش دهم و هیچ نیازی هم نیست که در رابطه با آن قضیه اظهارنظر کنم.» و بعد مطمئن باشید که این راه موثر واقع خواهد شد. قول می دهم!«به چه فکر می کنی؟» عبارتی است که زیاد بین همسران رد و بدل می شود. چه چیزی باعث می شود تا زنان نسبت به همسران شان تردید داشته باشند؟

بیشترین شکایتی که از مردان می شنوم این است که همسران شان خیلی صحبت می کنند. اغلب مردان فکر می کنند که برای خاتمه دادن به صحبت های زنان باید با هر حرفی که زنان زدند موافقت کنیم. من فکر می کنم زنان عقیده دارند که مردان از باور کردن مشکل خودداری می کنند. یا اینکه می ترسند درباره آن حرف بزنند. اما مردان می گویند که ترجیح می دهند مسایل حل نشده ای وجود داشته باشد و بعد در موقعیت مناسبی روی حل آنها تمرکز کنند. چشمان باز باعث می شود فکر و ذهن آدم نیز باز شود. چگونه زنان می توانند به درستی متوجه زبان اعمال و رفتارهای شوهران شان شوند؟

فقط به یاد داشته باشید که اغلب مردان، با رفتار، راحت تر از زبان صحبت می کنند. به جای اینکه منتظر باشید تا بگوید «دوستت دارم» یا «تو خیلی زیبایی»، به دنبال علامت هایی باشید که او به روش خودش، علاقه اش را به شما نشان می دهد. بدانید شاید کارهای خیلی کوچکی باشد که حتی با انجام آنها یک مرد به شما ابراز علاقه می کند. همچنین به یاد داشته باشید که پیشقدم شدن در رابطه زناشویی یکی از راه هایی است که مردان به همسران شان نشان می دهند دوست شان دارند. اما این تنها راه ابراز علاقه مردان نیست اما زنان باید مراقب باشند که این پیشقدم شدن را به معنی خودخواهی شوهران شان تفسیر نکنند. فکر نکنید پیشقدم شدن برای یک مرد راحت است، این کار وی را آسیب پذیر می کند. او نگران است که آیا همسرش از داشتن رابطه با وی لذت می برد یا نه؟ در این طور موارد، آغاز کردن و پیشقدم شدن واقعا شجاعت و بخشندگی می خواهد.بنابر صحبت هایی که در رابطه با تفاوت ابراز احساسات مردان و زنان شد، حالا می خواهیم بدانیم بهترین راه ابراز احساسات یک زن به همسرش چیست؟
اغلب مردان از ابراز احساسات مستقیم همسرشان لذت می برند، با کلمات و حرکات متناسب. فقط توجه داشته باشید که نباید از مردان انتظار داشته باشید مثل شما رفتار کنند. شما در نوشته هایتان برای ازدواج چهار مرحله قایل شده اید: ماه عسل، مرحله خانواده، مرحله آشیانه خالی و بلوغ ازدواج. تفاوت های عمده بین اینکه مردان در هر مرحله چه رفتار می کنند چیست؟
اول از همه، مهم است که بدانیم اغلب مردان از ازدواج خوشحال می شوند و در همه مراحل ازدواج شان احساس رضایت می کنند. طبق تحقیقات من، در هر مرحله ای از ازدواج، بیش از نیمی از مردان با زنان شان احساس خوشبختی می کنند. زمانی که مردی در هر مرحله زندگی اش احساس نارضایتی می کند، رفتار مشخصی نشان می دهد: از همسر ش فاصله می گیرد (هم از نظر فیزیکی و هم از نظر عاطفی) و اگر ناسالم باشد، به همسرش خیانت می کند. بهترین راه برای گذراندن این مرحله «جدایی» این است که از مرد بخواهیم صادق باشد. البته بیشتر مردان چنین کاری نمی کنند و مشکل هم همین جاست. اگر زنان نتوانند این مرحله را تحمل کنند بهترین کار این است که به یک مشاور خانواده مراجعه کنند.زنان باید چه کار کنند تا همسران شان همیشه از ازدواج شان احساس شادمانی کنند و به آنها متعهد بمانند؟
من فکر نمی کنم زنی وظیفه داشته باشد شوهرش را متعهد و مسوول سازد، اما می دانم که زنان می خواهند دوست همسرشان باشند؛ کسی که بتوانند به وی تکیه کنند، کسی که به او اعتماد کنند، به قول یکی از مراجعانم، «می خواهم که شوهرم حامی و پشت و پناه من باشد.» همچنین بیشتر مردان می خواهند همسرشان یار و همراه شان باشد و با هم از زندگی لذت ببرند.0 نظر برای “ زندگی مشترک از نگاه مردان

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.