صفحه اصلی / اخبار/ آشپزی و تغذیه / چی بپزم؟/ طرز تهیه غذاهای فویلی برای پیک نیک 1

طرز تهیه غذاهای فویلی برای پیک نیک 1


طرز تهیه غذاهای فویلی برای پیک نیک 1

اینبار اگر قصد دارید در روزهای تعطیل به دل طبیعت بروید، نگران غذای خود نباشید. ما راهی ساده به شما پیشنهاد می دهیم: "غذاهای فویلی"

هر ماده غذایی  را که مورد علاقه خانواده است داخل فویل بگذارید، ادویه سس و مواد مزه دار کردن آن را هم بریزید و تمام دور و بر فویل را خوب بپیچانید تا مواد از آن بیرون نریزد. در انتها برای هر نفر یک بسته بندی فویلی آماده همراه خود به طبیعت ببرید. یک آتش یکنواخت و البته بدون صدمه زدن به طبیعت برپا کنید و بسته ها ی فویلی را داخل آن بگذارید. اگر غذای برشته دوست دارید مدت زمان پخت را بیشتر کنید و اگر بخارپز و نرم خواستید در مدت زمان تعیین شده بسته ها را از آتش دربیاورید.

(مواد لازم همه دستور تهیه ها برای 4 تا 6 نفر است)

برای اکثر دستور پخت ها به ازای هرنفر یک برگه فویل 40 در 40 سانتی متری تهیه کنید و قبل از چیدن مواد آن را با روغن یا کره چرب کنید  بعد از گذاشتن مواد دورتادور فویل را خوب بپیچید تا مواد از آن خارج نشود.

نکته آخر درمورد نحوه قرار دادن فویل ها روی آتش است که بهترین حالت قراردادن یک صفحه توری فلزی  روی آتش است که فویل را روی همان بگذارید. اما قرار دادن مستقیم فویل روی آتش هم اشکالی وارد نمی کند. فقط زمان پخت را کمتر می کند.

1. ماهی سالمون 

لیمو و مارچوبه و 6 عدد فیله ماهی سالمون را با نمک و فلفل مزه دار کنید. کمی روغن زیتون روی آن بریزید سپس برای هر نفر 4 تا 5 عدد  مارچوبه ، یک عدد فیله و چند برش لیمو روی ماهی بگذارید. در انتها هم کمی روغن زیتون روی مواد بریزید تا به برشته شدن آنها کمک کند.

مدت پخت: 15 دقیقه

2. گوشت استیکی

برای هرنفر حدود 120 گرم گوشته راسته گوساله با قطر یکسان را با مقداری نمک، سس خردل و فلفل سیاه به مدت 4 ساعت مزه دار کنید. سه عدد سیب زمینی را مکعبی خرد کنید و با کمی نمک و فلفل سیاه در مقدار کمی روغن یا کره تفت دهید. گوشت را روی فویل بگذارید و کمی روغن روی آن بریزید و بعد سیب زمینی ها را روی گوشت قرار دهید. لازم به ذکر است که فویل گوشت استیکی را حتما از طرف گوشت روی آتش بگذارید و 5 دقیقه آخر آن را برگردانید تا سیب زمینی هم کمی برشته شود.

مدت پخت 30 دقیقه

3. بال مرغ تند

ابتدا سه عدد فلفل چیلی را با 2 قاشق سوپخوری روغن زیتون، یک قاشق غذا خوری نمک، نصف قاشق غذاخوری فلفل سیاه، 2 حبه سیر، قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی و یک عدد لیمو ترش پوست کنده داخل غذاساز بریزید یا در هاون مواد را مخلوط و له کنید. سپس یک کیلو بال مرغ پاک شده را داخل مواد مخلوط شده بریزید و بگذارید یک ساعت استراحت کند. این بار می توانید همه مواد را کلا به دو یا سه قسمت تقسیم کنید و داخل فویل بپیچید.

مدت پخت  30 دقیقه

4. خوراک گوشت،لوبیا و  هویج

نیم کیلو گوشت گوسفند را به قطعات 2 سانتی متری برش دهید و مقداری نمک، فلفل و رب گوجه فرنگی به آن اضافه کنید. نیم کیلو لوبیا سبز تازه را درشت خرد کنید. 300 گرم هویج را هم به صورت خلال درشت  خردکنید و همه مواد را باهم مخلوط و به تعداد نفرات تقسیم کرده،داخل هر فویل بگذارید و یک قاشق غذاخوری روغن هم به آن اضافه کنید. این خوراک را حتما روی توری فلزی روی آتش بگذارید تا بخارپز شود.

مدت پخت 30 دقیقه

5. ماهی قزل آلا، لیمو و زنجبیل

4 عدد لیمو ترش را پوست کنده همراه 4 حبه سیر تازه و داخل غذاساز یا هاون بریزید، بانمک و فلفل مخلوط کنید و چند پره زنجبیل هم به آن اضافه کنید.4 یا 6 عدد ماهی را با روغن زیتون ورز دهید تا کاملا چرب شوند. ماهی ها را روی فویل بگذاریدو روی آنها از مخلوطی که آماده کرده اید بریزید و فویل را ببندید. این بسته فویلی را حتما از طرف ماهی روی آتش قرار دهید و بعد از پخت مقداری گشنیز خرد شده روی آن بریزید.

مدت پخت  20 دقیقه

6. سیب زمینی ویژه

6 عدد سیب زمینی درشت را  کاملا بشویید و به قطر یک سانت روی ( از عرض) آنها را ببرید تا شبیه در آن شود. داخل آنها  را با قاشق یا چاقو به آرامی خالی کنید به طوری که شبیه کاسه ای در دار شوند. 100 گرم پنیر گودا رنده شده با نمک،فلفل سیاه و شش قاشق غذاخوری سس گوجه فرنگی را با سیب زمینی های خرد شده مخلوط کرده به شش قسمت مساوی تقسیم کنید و داخل سیب زمینی های کاسه ای بریزید. 

روی مواد که تا نیمی از سطح کاسه را پر کرده یک عدد تخم مرغ بشکنید. کمی نمک،فلفل و پودر سیر هم روی تخم مرغ ها بریزید و در آن را بگذارید و داخل فویل بپیچید. حتما دقت کنید این بسته های فویلی را طوری روی آتش قرار دهید که در آن طرف بالا باشد.

مدت پخت ٢٠ دقیقه

7. مرغ و برنج و زیتون اسپانیایی

تعدادی ران مرغ را با روغن زیتون، ریحان تازه و سیر رنده شده به همراه نمک و فلفل مزه دار کنید. 6 عدد گوجه فرنگی را پوره یا رنده کنید و با 2 عدد پیاز سرخ شده و نمک و زردچوبه تفت دهید تا آب گوجه ها خشک شود. 3 پیمانه برنج را شسته و به گوجه سرخ شده اضافه کنید.

بعد از پخت برنج و قبل از دم کردن آن مقداری برنج روی فویل ریخته و برای هرنفر یک عدد ران مرغ هم روی آن بگذارید. تعدادی زیتون بدون هسته هم روی برنج قرار دهید و فویل راببندید. به این مواد می توانید برحسب ذائقه چند عدد میگو هم اضافه کنید.

مدت پخت ٢٠ دقیقه

8. میگو پستو

٣ عدد پیاز را خلالی کنید و داخل 2 قاشق سوپ خوری روغن بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید تا نرم شود، مقداری نمک، فلفل و پودر سیر به پیاز اضافه کنید. ٢ عدد فلفل چیلی، یک حبه سیر، 100 گرم جعفری، 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق غذاخوری سس تند را  به وسیله غذا ساز یا هاون له کنید و با یک کیلو میگوی  پاک کرده مخلوط کنید. مواد را روی فویل بریزید و تعدادی لیموی حلقه شده روی آن قرار دهید و فویل رابپیچید.

مدت پخت ١٥ دقیقه

9. مرغ و پوره 

سیب زمینی نیم کیلو مرغ بدون استخوان یا فیله مرغ را به تکه های کوچک ببرید و کمی نمک و فلفل روی آن بپاشید. ٤ عدد سیب زمینی را بخارپز یا آبپز کنید پوست آن را بگیرید  و با نمک و فلفل و ١٠٠ گرم کره خوب له کنید. به ازای هر نفر ٥ قاشق غذاخوری پوره روی فویل پهن کنید و کمی از مرغ را روی آن بریزید و باز روی آن را با پوره بپوشانید. چند برگ سبزی تازه مثل جعفری یا گشنیز بسته به ذائقه تان به آن اضافه کنید و فویل راببندید. طعم تنوری سیب زمینی به همراه مرغ نمکی برای تان خیلی  دلچسب خواهد بود.

مدت پخت ١٥ دقیقه

10. سبزیجات تنوری

٢ عدد سیب زمینی، 2 عدد هویج، نصف یک عدد گل کلم، ٣٠٠ گرم لوبیا سبز خرد شده، ٢ عدد کدو سبز حلقه شده، ٣ عدد گوجه فرنگی دونیم شده، 3 حبه سیر له شده، ٥٠٠ گرم قارچ را با نمک و فلفل و ٤ قاشق سوپ خوری ماست مخلوط کنید. با کمی روغن مواد را روی فویل بگذارید و آن را خوب ببندید.به این دستور به دلخواه هر سبزیجات دیگری هم می توانید اضافه کنید.

مدت پخت ١٥ دقیقه

11. گوجه بادمجان با طعم سیر

٤ عدد بادمجان متوسط را با پوست حلقه کرده و کمی نمک و روغن زیتون روی آن بریزید. ٦ عدد گوجه را هم حلقه کرده و خوب روی آن را نمک و فلفل بپاشید. روی فویل یک عدد حلقه بادمجان بگذارید و کمی سیر له یا رنده شده روی آن بریزید و یک حلقه گوجه. باز تکرار کنید تا سه چهار ردیف روی هم قرار گیرند. این غذا را می توانید با برنج هم میل کنید.

مدت پخت ١٥ دقیقه0 نظر برای “ طرز تهیه غذاهای فویلی برای پیک نیک 1

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.