صفحه اصلی / اخبار/ سرگرمی / تصاویر جالب/ عکس های بسیار دیدنی از زمین

عکس های بسیار دیدنی از زمین


عکس های بسیار دیدنی از زمین

دیدن این عکس های زیبا از زمین را از دست ندهید.

سعید ضیاء: زمین سومین سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است که در فاصلهٔ ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستارهٔ خورشید قرار دارد. از نظر واژه شناسی ایرانی، زم یکی از فرشتگان دین زرتشت بوده است که با پسوند «ین» زمین رابه وجود آورده است. این سیاره چگال ترین و از نظر بزرگی پنجمین سیاره از هشت سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است. همچنین در میان چهار سیارهٔ سنگی گردان به دور خورشید (تیر، ناهید، زمین و مریخ) زمین بزرگترین آن ها است.

زمین همواره با دیگر جرم های آسمانی بویژه خورشید و ماه در اندرکنش است. هم اکنون زمین با سرعتی ۳۶۶٫۲۶ برابر سرعتی که به دور خودش می گردد، به گرد خورشید می گردد که این برابر با ۳۶۵٫۲۶ روز خورشیدی یا یک سال نجومی است. محور گردش زمین نسبت به خط عمود بر صفحهٔ گردش آن ۲۳٫۴ درجه انحراف دارد. این انحراف باعث ایجاد تغییرات فصلی با دورهٔ گردشی برابر با یک سال اعتدالی یا ۳۶۵٫۲۴ روز می شود.

تنها ماه طبیعی شناخته شده برای زمین، کرهٔ ماه است که از نزدیک به ۴٫۵۳ میلیارد سال پیش گردش خود به دور زمین را آغاز کرده است. ماه باعث ایجاد کشش در آب اقیانوس ها، پایدار شدن زاویهٔ انحراف محور زمین و کم کم آهسته تر شدن سرعت گردش زمین شده است.

کوه اورست با بلندی ۸۸۴۸ متر بالاتر از سطح آزاد دریاها و درازگودال ماریانا با عمق ۱۰٬۹۱۱ متر پایین تر از سطح آزاد دریاها به ترتیب بلندترین و عمیق ترین نقاط در سطح کرهٔ زمین اند. اما باید به این نکته توجه داشت که به دلیل شکم دادگی کرهٔ زمین در مدار استوا، نوک کوه اورست همچنان دورترین نقطه از مرکز کرهٔ زمین نیست.

دورترین نقطه از مرکز کرهٔ زمین یا به عبارت دیگر بیرونی ترین نقطه از سطح زمین، نوک آتشفشانی به نام چیمبورازو در اکوادور و هوسکاران در پرو است.عکس زیبایی از پارک ملی اگمونت و کوه تاراناکی در نیوزیلند که توسط ناسا ثبت گردیده


کوه فوجی ژاپن پوشیده از برف. کوه فوجی با بلندای ۳۷۷۶ متر ، بلندترین کوه ژاپن است. این کوه یک آتشفشان خاموش است که آخرین فوران آن به سال های ۱۷۰۷-۱۷۰۸ میلادی برمی گردد و یکی از سه کوه مقدس ژاپن می باشد. دامنهٔ کوه فوجی در مرز بین استان های شیزوئوکا و یاماناشی در غرب توکیو قرار دارد و می توان آن را در یک روز آفتابی دید. کوه فوجی نزدیک به کنارهٔ اقیانوس آرام در جزیره هونشوی مرکزی واقع شده است. ریختِ زیبای کوه فوجی که به ریخت یک مخروط متقارن است به عنوان نمادی از کشور ژاپن شناخته شده است و پیوسته در نقاشی ها و عکس ها به نمایش در می آید.


تصویری بینظیر از قطب شمال


تصویری ماهواره ای از دریاچه انتاریو که یکی از دریاچه های بزرگ واقع در آمریکای شمالی است و در مرز ایالات متحده آمریکا با کانادا قرار گرفته است.


توفان ژئومغناطیسی  یک اختلال موقتی مگنتوسفر زمین است. ابرهای گاز داغی که در فوران های تاج خورشیدی از خورشید خارج می شوند، توفانی از ذرات یونیزه پرانرژی را تشکیل می دهند که می تواند ماهواره ها را بسوزاند، شبکه های انتقال برق و مخابرات را با اختلال روبرو کند و فضانوردان را به کام مرگ بفرستد. پیش بینی این توفان ها کار آسانی نیست، زیرا هر فورانی در تاج خورشیدی به وقوع توفان ذرات منجر نمی شود. ستاره شناسان حدس می زنند چاشنی وقوع این توفان، جهت گیری میدان مغناطیسی ابر فوران یافته باشد.


تصویری هوایی از آبشار ایگواسو که در سال ۱۵۴۱ توسط آلوار نونز کابزا د واکا، مکتشف و جهانگرد اسپانیایی کشف گردید. در مجموع ۲۷۵ آبشار که ارتفاعشان بین ۳۰ تا ۴۰ و ۶۰ تا ۸۲ متر متغیر است آبشار ایگواسو را تشکیل می دهند. همچنین این آبشار با گسترهٔ ۲٬۷ کیلومتری خود ۳ برابر آبشار نیاگارا در آمریکای شمالی وسعت داشته و از آبشار ویکتوریا در آفریقا نیز به طور قابل توجهی بزرگتر است. هر دو کشور آرژانتین و برزیل در دو سوی آبشار ایگواسو دارای پارک هایی ملی هستند  که از این دو پارک، پارک ملی ایگواسو در برزیل و پارک ملی ایواسو در آرژانتین قرار دارد. محیط اطراف این آبشار منظره ای زیبا را به وجود آورده است که شامل انواع بگونیا، ارکیده، پرندگانی با پرهای رنگی درخشان و هزاران پروانه است


نمایی کلی از کره ی زمین که تمام جزییات را با رنگ های واقعی می توانید مشاهده کنید. کشور ما هم به راحتی قابل تمییز است.


جاده ای منتهی به پیلبارا که ناحیه ای بزرگ، خشک و کم جمعیت در استرالیای غربی می باشد که با مردم بومی، مناظری زیبا، خاک سرخ و ذخایر معدنی فراوانش به ویژه ذخایر آهن، شناخته می شود

 

تصویری هوایی از دوحه قطر


خلیج ها لونگ به معنای اژدهای نزول کرده خلیج کوچکی واقع در استان کوانگ نن در شمال شرقی ویتنام است که از نظر اجرایی به شهر ها لونگ، شهرک کام فا و بخشی از ناحیه وان دون تعلق دارد. این خلیج در فهرست میراث جهانی یونسکو جای داشته و یکی از مقاصد محبوب گردشگران است. از ویژگی های خلیج ها لونگ وجود هزاران جزیره و کارستِ سنگ آهکی در شکل ها و اندازه های گوناگون است. بنا بر پژوهش های تاریخی انجام گرفته، انسانِ پیش از تاریخ در حدود ده ها هزار سال پیش در این منطقه می زیسته است


در سمت چپ تصویر می توان رود نیل و در کنار آن شبه جزیره سینا را به راحتی دید. این شبه جزیره سه گوش در میان دریای مدیترانه (از سوی شمال) و دریای سرخ (از سوی جنوب) قرار گرفته است. شبه جزیره سینا بخشی از کشور مصر بوده و مساحت آن در حدود ۶۰ هزار کیلومتر مربع است.


پارک تاتشن شینی در کانادا


لایه های اتمسفر زمین


نمایی از شهر سوسوز در ترکیهنمای زیبای جزیره هاوایی از ایستگاه فضایی. این عکس توسط فضانورد اروپایی سامانتا کریستوفرتی به ثبت رسیده. هاوایی یک جزیره در ایالات متحده آمریکا است که ۱۸۵٬۰۷۹ نفر جمعیت دارد.0 نظر برای “ عکس های بسیار دیدنی از زمین

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.