صفحه اصلی / اخبار/ پزشکی و سلامت / دانستنی های پزشکی/ مصرف ژلوفن برای این افراد ممنوع!

مصرف ژلوفن برای این افراد ممنوع!


مصرف ژلوفن برای این افراد ممنوع!

ژلوفن یکی از مسکن های پر مصرف است که به راحتی در دسترس افراد وجود دارد. اما مصرف این دارو برای افراد زیر توصیه نمی شود.

ژلوفن برای کاهش موقت درد ناشی از سرماخوردگی، دندان درد، درد عضلانی، سردرد از جمله میگرن، آرتریت روماتوئید و درد قاعدگی استفاده می­‌شود، اما افراد مبتلا به آسم، فشارخون، زخم معده، ناراحتی­‌های خونی مثل هموفیلی و مشکلات انعقادی باید از خوردن داروی ژلوفن پرهیز کنند. افرادی که داروهای دیابت استفاده می­‌کنند هم نباید ژلوفن بخورند، چرا که ژلوفن باعث افزایش اثر ضد قند داروها می­‌شود و افت ناگهانی قند و بروز شوک را به همراه دارد.
سمانه سورگی کارشناس ارشد داروسازی می گوید:عوارض مصرف خودسرانه این قرص، شامل اختلالات پوستی، اختلالات بینایی، تنگی نفس، افسردگی یا تغییرات رفتاری، اختلالات شنوایی، بی حسی یا ضعف در دست‌ها و پاها، احساس خستگی، اختلالات ادراری و افزایش وزن، درد و سوزش معده است. ژلوفن به کبد هم صدمه می­‌زند زیرا این دارو­ در کبد متابولیزه می­‌شود تا قابلیت جذب داشته باشد، بنابراین مصرف زیاد آن به کبد فشار می­‌آورد و به آن آسیب می‌­رساند.
وی با اشاره به این که مصرف این دارو باعث بروز اختلالات جنینی می­‌شود، افزود: مصرف ژلوفن در سه ماه اول دوران بارداری مجاز، ولی در سه ماه آخر بارداری ممنوع است.0 نظر برای “ مصرف ژلوفن برای این افراد ممنوع!

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.