صفحه اصلی / اخبار/ خانه داری / نکات خانه داری/ نحوه ی مراقبت از فرش و موکت

نحوه ی مراقبت از فرش و موکت


نحوه ی مراقبت از فرش و موکت

برای نگهداری و ماندگاری فرش و هم چنین موکت لازم است که نکاتی را بدانید و رعایت کنید.

در این مقاله با تعدادی از کارهایی که نباید با فرش و موکت انجام دهید و راه های جایگزین آن آشنا خواهید شد.

از جاروبرقی با قدرت و مکش بالا استفاده نکنید
وقتی از جاروبرقی با قدرت و مکش بالا استفاده می کنید پرزهای فرش تحت فشار زیاد قرار می گیرند و باعث آسیب دیدن آن ها می شود. هنگام جارو کردن فرش اگر جاروبرقی شما درجه بندی دارد، سعی کنید از درجه های ملایم تر آن استفاده کنید.

پاک کردن فرش
معمولا وقتی چیزی روی فرش یا موکت منزل تان می ریزد فورا دست به کار می شوید. و با هر چیزی که در اطرافتان باشد سعی می کنید لکه روی فرش و موکت را پاک کنید. در حالی که با این کار صدمه زیادی به تار و پود فرش و موکت وارد می کنید.
از آنجایی که جنس فرش از الیاف تابیده شده می باشد، وقتی شما برای پاک کردن لکه به آن حمله کرده و با شدت شروع به پاک کردن فرش می کنید به پرزهای فرش و موکت آسیب وارد می کنید. بنابراین بهتر است هنگام پاک کردن لکه ها با ملایمت و طبق اصول پاک کردن فرش، اقدام به لکه زدایی کرده تا به بافت فرش آسیب وارد نیاید.

از هر نوع پاک کننده و شوینده ای برای پاک کردن فرش استفاده نکنید
استفاده از انواع پاک کننده و شوینده بخصوص پاک کننده های چند منظوره و شوینده های چند منظوره برای پاک کردن لکه های روی فرش کاملا اشتباه است زیرا بسیاری اوقات نه تنها نتیجه ای نخواهد داشت بلکه باعث تثبیت لک و کثیفی روی فرش می شود. برای لکه زدایی از فرش و موکت حتما از پاک کننده های مخصوص فرش و شوینده مخصوص فرش استفاده کنید.

روی فرش با کفش راه نروید
همیشه کفش های تان را بیرون در از پا درآورید. این راحت ترین کار برای مراقبت از فرش های منزلتان است. با این کار از آوردن خاک و کثیفی به روی فرش و موکت ها جلوگیری کرده و نه تنها برای مراقبت از فرش بلکه برای مراقبت از سلامتی خود بسیار مفید خواهد بود. اگر در منزل خود از حیوانات خانگی نگهداری می کنید، قبل از ورود آنها به خانه حتما پاهایشان را تمیز کنید.0 نظر برای “ نحوه ی مراقبت از فرش و موکت

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.