صفحه اصلی / اخبار/ خانه داری / نکات خانه داری/ نگهداری از وسایل چوبی

نگهداری از وسایل چوبی


نگهداری از وسایل چوبی

وسایل چوبی در هر خانه ای پیدا می شود، برای نگهداری و مراقبت از این وسایل می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

▪ واکس کفش و ماژیکهایی با نوک نمدی(غیر تینری) برای پوشاندن خراشهای کوچک در لوازم چوبی بسیار مناسبند. از واکسهای کفشی که در بطری با درب مخصوص عرضه میشوند نیز برای پوشاندن سریع سطح چوبی که پر از لکه شده باشد استفاده کنید. 
▪ حلقه های سفیدی که در اثر گذاشتن لیوان بر سطوح چوبی ایجاد شده اند را با کمی روژلب مناسب رنگ کنید. ابتدا روژلب را با کمی پنبه یا دستمال کاغذی روی لکه بمالید و بعد با مخلوط خاکستر سیگار و روغن مایع جلا دهید. 
▪ لوازم چوبی مرغوب خود را یک یا دو بار در سال توسط یک متخصص پولیش کنید و جلا دهید. 
▪ برای لوازم چوبی از به کار بردن ماده تمیز کننده ای که دارای آمونیاک باشد خودداری کنید. 
▪ پولیش هفتگی با یک مایع پولیش مرغوب لوازم شما را در حالت عالی حفظ میکند. توجه کنید که از پولیشی که دارای سیلیکون یا الکل باشد استفاده نکنید. الکل از مواد رنگ بر است و لایه محافظ لوازم چوبی را از بین میبرد. 
▪ برای حفظ رویه میز ناهار خوری در مواقعی که غذای داغ سرو میکنید بهترین و ارزان ترین کار استفاده از رومیزی است. در غیر این صورت برای زیر ظروف حتما از محافظ های چوب پنبه ای،حصیری و... استفاده نمایید. 
▪ لوازم منزل خود را طوری بچینید که از تابش مستقیم خورشید دور باشند. آفتاب موجب خشک شدن چوب میشود. 
▪ برای جلوگیری از ایجاد حلقه های سفید جای لیوان، از زیر لیوانی استفاده کنید. بهترین نوع زیر لیوانی، نوع چوبی آن با زیره نمدی یا نوع حصیری است. انواع فلزی آن به دلیل عرق کردن و در نهایت لک کردن چوب توصیه نمیشود. 
▪ برای از بین بردن لکه هایی که در اثر ریختن آب ایجاد شده اند ابتدا بگذارید محل لکه کاملا خشک شود وبعد با پارچه نرمی که به کمی مایونز آغشته کرده اید محل لکه را مالش دهید. در بیشتر موارد لکه کاملا از بین میرود. 
▪ اگر قصد دارید روی سطوح چوبی شمع روشن قرار دهید حتما از یک محافظ یا شمعدان بزرگ استفاده کنید و در صورت امکان یک زیر انداز مناسب با روکش نایلون زیر شمع و شمع دان قرار دهید. اگر شمع ذوب شده بر روی میز ریخت،صبر کنید تا کانلا خشک و جامد شود و بعد یک قطعه یخ را مستقیم بر روی آن قرار دهید تا کاملا سفت و شکننده شود. سپس با یک کفگیر پلاستیکی به آرامی شمع را از سطح چوب جدا کنید. پس از آن با تکه ای پارچه تمیز و مقداری روغن جلای مرغوب میز را پولیش کنید.ریزه های باقی مانده شمع را حین پولیش کردن پاک کنید. 
▪ میتوانید با مخلوط کردن ۱ قسمت آب لیمو و ۳ قسمت روغن زیتون، یک مایع پولیش خانگی خوب تهیه کنید.

منبع: گروه آشپزی0 نظر برای “ نگهداری از وسایل چوبی

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.