صفحه اصلی / اخبار/ پزشکی و سلامت / دانستنی های پزشکی/ چرا همیشه خسته ام ؟ (2)

چرا همیشه خسته ام ؟ (2)


چرا همیشه خسته ام ؟ (2)

دلایل متفاوتی وجود دارد که باعث می شود شما همیشه خسته باشید. اگر این علت ها را بشناسید می توانید، خستگی را از خود دور کنید.

صبحانه نمی‌خورید
غذایی که می‌خورید در واقع سوخت بدنتان را تأمین می‌کند، و وقتی می‌خوابید بدن شما از آنچه که شب هنگام شام مصرف کرده‌اید استفاده می‌کند تا عمل پمپاژ اکسیژن و خون را انجام دهد. بنابراین وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید، لازم است که با خوردن صبحانه مجددا سوخت بدنتان را تأمین کنید. نخوردن صبحانه باعث می‌شود که احساس تنبلی و بی‌حالی داشته باشید. در واقع خوردن صبحانه درست مثل این است که موتور متابولیسم بدنتان را با هندل روشن کنید. بهترین گزینه برای صبحانه، غلات کامل، پروتئین کم چرب و چربی سالم است.

هله هوله زیاد می‌خورید
غذاهای سرشار از شکر و کربوهیدرات‌های ساده، شاخص قند خون بالایی دارند. این شاخص نشان می‌دهد که کربوهیدرات با چه سرعتی می‌تواند میزان قند خون را افزایش دهد. بالا رفتن قند خون و سپس افت ناگهانی آن در طول روز باعث ایجاد احساس خستگی می‌شود. سعی کنید با خوردن پروتئین کم چرب همراه با غلات کامل در هر وعده‌ی غذایی میزان قند خون خود را ثابت نگه دارید.

نمی توانید «نه» بگویید
شاد و راضی نگه داشتن مردم اغلب به قیمت صرف انرژی و شادی شما تمام می‌شود. بدتر شدن این شرایط می‌تواند شما را در طول زمان عصبی کند. فرقی نمی‌کند در چه شرایطی هستید، نیازی نیست همیشه «بله» بگویید. خودتان را طوری آموزش دهید که «نه» گفتن را یاد بگیرید. مثلا این کار را در ماشینتان تمرین کنید و بلند بگویید نه. شنیدن این کلمه با صدای بلند شرایط را برایتان ساده‌تر خواهد کرد تا دفعه‌ی بعد راحت‌تر این کار را انجام دهید.

دفتر کارتان شلوغ و به هم ریخته است
یک میز در هم و برهم و شلوغ باعث محدود شدن توانایی و قابلیت شما برای تمرکز می‌شود و در نتیجه قادر نخواهید بود به خوبی اطلاعات را پردازش کنید. در پایان هر روز، سعی کنید از این مسئله اطمینان حاصل کنید که کارهای شخصی‌تان سازماندهی شده‌اند. این کار باعث می‌شود که فردا صبح، شروع مثبتی داشته باشید. اگر دفترتان به یک سازماندهی و جابجایی کلی نیاز دارد، سعی کنید تا حد امکان یک باره و طی یک زمان همه را انجام دهید، بهتر است در وهله‌ی اول از چیزهایی که جلوی چشمتان است شرع کنید بعد بروید سراغ میز و بعد کشوها را یکی یکی تمیز کنید.

روزهای تعطیل هم کار می‌کنید
چک کردن ایمیل زمانی که کنار استخر در حال استراحت هستید فشار زیادی به لحاظ روانی به شما وارد می‌کند. داشتن آرامش روانی باعث می‌شود که ذهن و جسمتان بتوانند بهتر خودشان را سازماندهی کنند و در نتیجه با قدرت و انرژی بیشتری به سر کار برگردید. در واقع وقتی بدون دغدغه و با همه وجود استراحت می‌کنید، خلاق‌تر و پرکارتر می‌شوید.

برای بیدار ماندن در طول روز کافئین مصرف می‌کنید
شروع روز با نوشیدن قهوه زیاد چندان هم بد نیست، در واقع تحقیقات نشان می‌دهد نوشیدن حداکثر سه فنجان قهوه در روز برای شما مفید است، اما مصرف نادرست کافئین می‌تواند به طور جدی در چرخه‌ی خواب و بیداری‌تان اختلال ایجاد کند. در واقع کافئین باعث مسدود شدن آندنوزین می‌شود که محصول جانبی سلول‌های فعالی است که وقتی تجمع پیدا کرده یا میزان آن زیاد می‌شود، خواب را در شما تحریک می‌کند.

آخر هفته‌ها تا دیر وقت بیدار می‌مانید
بیدار ماندن تا آخرین ساعات شب جمعه و بعد خوابیدن در صبح جمعه منجر به بروز مشکلاتی در جمعه شب و بیداری در صبح شنبه می‌شود. از آنجایی که ماندن در خانه باعث محدود شدن زندگی اجتماعی شما می‌شود، سعی کنید نزدیک به زمان طبیعی خود در صبح روز بعد از خواب بیدار شوید و بعد از ظهر چرت خوب و عمیقی داشته باشید. یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای باعث شارژ مجدد بدن می‌شود بی آنکه وارد خواب عمیقی بشوید.

چرا همیشه خسته ام ؟ (1)

 0 نظر برای “ چرا همیشه خسته ام ؟ (2)

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.