صفحه اصلی / خبرخوان / بورس همه را غافلگیر کرد

بورس همه را غافلگیر کرد


تحلیلگران یک حرکت هیجانی را برای روزهای بعد از مذارکرات را برای بورس انتظار نداشتند اما به جرات می‌توان گفت هیچ کارشناسی نمی‌توانست روند نزولی مداوم و بعضا سنگین را بعد از مذاکرات پیش‌بینی کند.

به گزارش افکارنیوز، طولانی شدن فرآیند مذاکرات در روزهای قبل از توافق، حرکت صعودی را در بازار شکل داد و به نوعی برخی انتظارات مثبت بازار پیشخور شد به طوری که با رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی برخی شرکت‌های پرپتانسیل، تحلیلگران یک حرکت هیجانی را برای روزهای بعد از توافق انتظار نداشتند اما به جرات می‌توان گفت هیچ کارشناسی نمی‌توانست روند نزولی مداوم و بعضا سنگین را بعد از توافق پیش‌بینی کند. 


علی اسلامی‌بیدگلی، رییس هیات مدیره آرمان آتی با بیان مطلب فوق درباره دلایل و عوامل بازدارنده بازار سرمایه پس از توافق هسته‌ای چهار عامل را برشمرد و به سنا گفت: بالقوه بودن بازیگران اصلی بازار سرمایه در جایگاه عرضه‌کننده به عنوان اولین عامل مورد توجه تحلیلگران بازار است. 


صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری به دلیل مشکلات شدید و تنگناهای شدید نقدینگی به اصطلاح اهالی بازار سرمایه دست به ماشه برای عرضه سهام هستند و ترس سرمایه‌گذاران حقیقی از عرضه قابل توجه این بازیگران باعث شد سرمایه‌گذاران اندکی برای خرید تامل کنند. وی در ادامه به واکنش بازار ارز به توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت: عامل بازدارنده دوم، حرکت بسیار غیرمنتظره ارز بعد از توافق بود. 

بسیاری از سرمایه‌گذاران انتظار کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی بهای ارز را داشتند اما مقاومت بازار ارز منجر به این شد که بخشی از خوشبینی‌های بازار سرمایه دچار تردید شود. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به انتشار صورت‌های مالی سه ماهه و پیش‌بینی‌های جدید شرکت‌ها گفت: سومین عامل بازدارنده به ارایه گزارش‌های ناامید‌کننده شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس، برگزاری مجامع شرکت‌ها، عدم تقسیم سود در مجامع و ابراز نگرانی مدیران شرکت‌ها به تداوم سودآوری برمی‌گردد. اسلامی‌بیدگلی آخرین عامل را در اختلاف‌نظر مسوولان درباره ذخایر ارزی بلوکه‌شده دانست و اظهار داشت: اعلام اعداد متفاوت از حجم ذخایر بلوکه‌شده کشور توسط مسوولان و همچنین اظهارنظر برخی مسوولان درباره زمان طولانی‌تر از انتظار کارشناسان درباره بهبود شرایط اقتصادی، عامل بازدارنده دیگر است. رییس هیات مدیره آرمان آتی جمع‌بندی این چهار عامل را در شکل‌گیری بازار منفی موثر خواند و افزود: علاوه بر این عوامل، همچنان بی‌سر و سامانی بازار پول و پرداخت نرخ‌های بالای ۲۰ درصدی به سپرده‌گذاران، حجم جریان نقدی به بازار سرمایه را از آنچه تصور می‌شد، کمتر کرد به این ترتیب هنوز نقدینگی مورد انتظار به بازار تزریق نشده است.

تاثیر نقدینگی
بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه در حالی انتظار داشتند تا پس از حصول توافق در مذاکرات ۱+۵ شاهد روند رو به رشد معاملات باشیم و حتی برخی کارشناسان افزایش شاخص کل تا محدوده ۸۰ تا ۹۰ هزار واحدی را برآورده کرده بودند که روند پس از مذاکرات به‌گونه دیگری شکل گرفت. در این شرایط برخی معتقدند توافق هنوز انجام نشده و توافق نهایی پس از تایید کنگره سنا و مجلس شورای اسلامی به قطعیت می‌رسد.


محسن محمودزاده، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دانایان پارس در گفت‌وگو با بورس‌نیوز افزود: البته در این بین نگرانی‌ها در آمریکا مبنی بر تفاوت اظهار‌نظرهای دو حزب موافق و مخالف توافق یعنی دموکرات‌ها و جمهوریخواه‌ها وجود دارد که به نظر می‌رسد به تبع آن در کشورمان نیز برخی اظهار‌نظرها در خصوص مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ عنوان می‌شود که به نوعی مقابله به مثل کردن است. وی در خصوص احتمال اینکه دولت یکی از عاملان اثر‌گذار بر روند فعلی باشد، اظهار داشت: مشکل اصلی اقتصاد کشور کمبود نقدینگی است و به نظر می‌رسد با رونق هرچه بیشتر روند معاملات بورس می‌توان در تامین مالی و نقدینگی شرکت‌های بزرگ موفق عمل کرد. 

بر این اساس شاید بتوان گفت سیاست‌های دولت در خصوص این بازار مناسب نبوده اما این موضوع که دولت در شکل‌گیری روند فعلی اثر حائز اهمیتی اعمال کرده، دور از ذهن است. این کارشناس بازار سرمایه به رفتار سهامداران حقیقی و حقوقی اشاره کرد و گفت: معنای سهامدار بودن این است که سرمایه‌گذاران از محل نگهداری سهام در پرتفوی بورسی خود و رشد قیمتی آن در بازه بلندمدت و نیز از محل سود نقدی تقسیمی در مجامع بازدهی کسب کنند، این در حالی است که در شرایط فعلی اغلب سهامداران حتی سهامداران حقوقی با دیدگاه کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند که رفتارهای اینچنینی خود به روند معاملات لطمه وارد می‌کند.


علاوه بر همه موارد فوق می‌توان به انتشار گزارش‌های نا‌مناسب عملکرد سه ماهه نخست امسال اکثر شرکت‌ها و نیز عدم سود نقدی تقسیمی مناسب در مجامع شرکت‌ها به‌ویژه بانک‌ها اشاره کرد. محمودزاده در خاتمه گفت: به نظر می‌رسد تمام بازارهای پولی و مالی روند نا‌مناسبی را سپری می‌کنند و سرمایه‌گذاران به انتظار قطعی شدن نتایج مذاکرات نشسته‌اند. علاوه بر این، طی معاملات روزانه بازار سرمایه شاهد این موضوع هستیم که معاملات یک نماد اغلب توسط سهامداران حقوقی انجام می‌‌شود اما در آمار سهامداران حقیقی روی صفحه معاملات آورده می‌شود که این آمار گمراه‌کننده خود عاملی برای تشدید روند فعلی می‌شود.

منبع: افکار نیوز



0 نظر برای “ بورس همه را غافلگیر کرد

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود. *